De belangrijkste wijzigingen in de Dederlandscbe Vestingartillerie voorschriften. Daar de Nederlandsche Vestingartillerie voorschriften, waar mede die van het Indische Leger in hoofdzaak overeenkwamen, thans vervallen zijn, doen wij onze kameraden op Java wellicht geen ondienst met hen een en ander uit de nieuwe ontwerp voorschriften mede te deelen. Tot nu toe zijn verschenen: 1° een Geschutreglement {Het enkele stuken Be batterij). In de eerste afdeeling, die overigens weinig nieuws bevat, zijn behalve de geschutexercitie nog opgenomen (overgenomen uit het Handboek): het regelen van het sluitstuk; het onderzoek van de hydraulische rem, van de projectielen (buizen) en van de bedding; de maatregelen tegen gasontsnapping en uitbrandingen de storingen bij den mitrailleur en de maatregelen daartegen het uiteennemen en ineenzetten van den mitrailleur, enz. De tweede afdeeling is reeds door ons besproken. 2° een Schietvoorschrift dat behalve de schietregels de vol gende uit het Handboek, het Aanhangsel en den Batterijdienst overgenomen hoofdstukken bevat: a. de baan en eenige daar mede in verband staande benamingen; b. spreiding en trefkans c. uitwerking en gebruik der projectielen; d. de richting e. de waarneming; f. het seinen; g. de telefoon-dienst en h. voorbe reiding in de batterij, ten behoeve van de vuurleiding. 3° een voorschrift-Stelling-Artillerie dat de plaats komt in nemen van het I gedeelte van den ouden Batterijdienst en van het Groepsverband. In het eerste hoofdstuk van het Schietvoorschrift treffen we nog eenige definities aan, die o.i. niet juist zijnzoo noemt men daar nog springhoogtede hoogte van het springpunt boven den grond, interval: de horizontale afstand tusschen springpunt

Indisch Militair Tijdschrift | 1910 | | pagina 35