348 - van spiraalvormige windingen om de eigen slingering van den luchtdraad te vergrooten), of de capaciteit te verkleinen, n. 1. door een condensator in den luchtdraad aan te brengen, waar door de eigen slingering van den luchtdraad wordt verkleind (formule T 2 tt C. L). Yoor nu een schema te geven van de inrichting van een station voor D T, moet nog vermeld worden, hoe de conden sator wordt geladen. De Leidsche flesschen, die de condensator vormen, worden nu geladen of door een wisselstroommachine, öf door een gelijkstroommachine met onderbreker, middels een inductor, d. i. een machine, die een stroom van geringe electro- motorische kracht transformeert in een inductiestroom met zeer groote spanning, noodig voor het laden der Leidsche flesschen. In fig. 5 is M S de morsesleutel, die afwisselend korter of langer wordt neergedrukt (punten of strepen), waardoor telkens een kortere of langere serie golven van het seinende naar het ont vangende station wordt overgebracht. V is de vonkenbrug, die onmiskenbare voordeelen heeft boven de vroegere enkelvoudige vonk, en bestaat uit eenige messingen schijven, van elkaar gescheiden door dunne mica-ringen. G. Ontvanginrichting Het komt er nu op aan, de stroomen, die met den afstand hoe langer hoe zwakker worden, op het ontvangende station te registreeren. Men onderscheidt nu in het algemeen twee soorten van ont vangtoestellen, n.l. schrijf- en gehoorontvangtoestellen. De eerste hebben het voordeel de teekens op schrift te geven en niet afhankelijk te zijn van de geoefendheid van het personeel op het ontvangende station in het sounderen (d.i. opnemen op het gehoor). Daarentegen zijn ze minder gevoelig, veel zwaarder, en nemen veel meer ruimte in dan de gehoorontvangtoestellen, welke daarom de morseschrijvers veelal, en vooral bij de z. g. verplaatsbare en de draagbare stations, verdrongen hebben. Ter bekorting alleen iets over de gehoorontvangtoestellen, en wel die toegepast bij het nieuwe systeem van „lelefuuken" (fig 6% 6b, 6C). Een gehoorontvangtoestel bestaat uit een luchtdraad (antenne)

Indisch Militair Tijdschrift | 1910 | | pagina 360