- 350 het algemeen ook bij verplaatsbare en draagbare stations, maakt men in plaats van de aarde gebruik van een z. g. electrisch tegengewicht ot tegencapaciteit, bestaande uit draden, uitge spannen op een hoogte van 1 M., welke zeer goed van de aarde geïsoleerd zijn. De draden vormen nu met de aaxde een condensator, waarbij lucht de scheidende stof (het diëlectri- cum) is. II. Gebruik cler D. Ten nadeelen er van. Voor de scheepvaart is de D. T. van onberekenbaar nut, daar de verbinding met het land gemakkelijk en zeker is tot stand te brengen, wat vooral voor schepen in nood belangrijk is. Aan den anderen kant is 't mogelijk de schepen tijdig voor naderende stormen te waarschuwen. De D. T. wordt v. n. 1. op zee toegepast, en wel tusschen de schepen en de kusten onderling, en tusschen de schepen en kusten. Over land vindt de D. T. vooral dan toepassing, wanneer de draadtelegrafie met te hooge kosten moet worden aangelegd, öf het voortdurend onderhoud zeer moeilijk is, öf waar een technische uitvoering zelfs in het geheel niet tot stand te brengen is. Over land is de aanwezigheid van hoogten, bosschen enz. hinderlijk voor de golfvoortplanting. De groote handelsschepen hebben ook bijna alle een station voor D. T. aan boord, terwijl er geen groot oorlogsschip meer wordt gebouwd zonder een inrichting voor D. T. Het belang van de D. T. voor het wereldverkeer is niet te schatten. Was vroeger de grootste afstand, waarover geregeld verkeer plaats had een 1400 G. M, thans is dit record geslagen door het tot stand brengen van de gemeenschap tusschen Hawai en Japan. Als curiositeit valt nog te vermelden, dat de nieuwste Zep pelin ook van een installatie voor D. T. is voorzien. Van het hoogste belang is het gebruik der D. T. voor oor logsdoeleinden. Werd het eerst in 1900 gedurende de China- expeditie van de D. T. gebruik gemaakt, in den Russisch- Japanschen oorlog heeft de D. T. werkelijk goede diensten bewezen. In vergelijking met de telegrafie met draad is de D. T.

Indisch Militair Tijdschrift | 1910 | | pagina 362