551 vlugger tot stand te brengen en de correspondentie kan ook vlugger beginnen. Er behoeven geen draden te worden gelegd, een voordeel, dat vooral spreekt, wanneer zich tusschen de beide stations belangrijke hindernissen bevinden. Ook zijn geen troepen noodig om de lange draadgeleiding te bewaken. Wel worden de hiervoren genoemde nadeelen van de draad- telegrafie ten deele ook door de optische telegrafie ondervangen, maar hieraan zijn ook meer nadeelen verbonden. Ook voor het overbrengen van berichten 's nachts eigent zich de D. T. veel beter. Wel kunnen, zooals we zullen zien, alle berichten worden opgenomen door een vijand, maar hij krijgt nog geen enkele aanwijzing omtrent de richting vanwaar, of waarheen geseind wordt, terwijl ook de afstand, waarop het seinen plaats heeft, moeilijk is vast te stellen. Bij het leger maakt men gebruik van z.g. verplaatsbare stations (verpakt op karren), en draagbare stations (dragers of draagdieren), die door de mindere energie wei een geringer werkingssfeer hebben, maar vooral tot het in verbinding blijven met vooruit geschoven en afgescheiden troepenafdeelingen een niet gering te schatten hulpmiddel geven gedurende het geheele gevecht. In Indië spreken deze stations, behalve natuurlijk in een eventueelen oorlog met den B. V. (alsdan zullen de verplaatsbare stations m.i. zeer tot hun recht komen, daar die oorlog op Java zal gevoerd worden, en men daar over goede wegen beschikt), ook een woordje mee bij expedities tegen een I.V. (welke meestal op de Buitenbezittingen zullen worden'gevoerd, en er daar in den regel veel minder goede of in het geheel geen wegen zijn, dus v.n.l. draagbare stations). Een nadeel van de D.T. is, dat de berichten door één station gegeven binnen een bepaalden kring door andere stations kun nen worden opgevangen. Dit nadeel is al eenigszins ondervangen, doordat men zeer snel van golflengte kan veranderen, waardoor een station, waarvoor het bericht niet bestemd is, eerst opnieuw moet afstemmen, en kan bovendien geheel worden geneutraliseerd door een geheime code, die niet of zeer lastig moet zijn te ont cijferen. Een niet te vermijden nadeel is, dat vijandelijke stations opzettelijk de verbinding kunnen storen, door met veel energie te geven.

Indisch Militair Tijdschrift | 1910 | | pagina 363