352 Luchtstoringen noemt men storingen door atmosferische elec- triciteit, en deze treden in de tropen meer op den voorgrond dan in de gematigde luchtstreek, en een globale statistiek bij de proeven, die indertijd tusschen Batavia en Gheribon werden ge houden, bewees, dat slechts gedurende ongeveer zes uur per dag op verbinding kon worden gerekend. III. Korte beschrijving der stations voor D. T., zooals die bij het korps Genietroepen van het Ned. Indische Leger zullen worden beproefd. In het algemeen worden onderscheiden vaste, verplaatsbare en draagbare stations. De vaste stations zijn kust-, land- en scheeps- stationsde laatste twee, die voor het leger vooral van belang zijn, zullen hier besproken worden. De maatschappij Telefunkengeeft in een brochure een tech nisch en een tactisch overzicht voor het gebruik van verplaats bare en draagbare stations. Hieraan wordt het volgende ontleend: Technisch overzicht. De verplaatsbare stations maken de snelste- berichtenoverbrenging mogelijk tusschen twee plaatsen, die maxi maal 150 K. M. van elkaar zijn verwijderd, en die met wagens zijn te bereiken. De draagbare stations hebben een werkingssfeer van 100 K.M. Vochtige lucht en onbedekt terrein zijn gunstige, slechte atmosferische toestand en steile bodemverheffingen ongunstige factoren. De stations kunnen ook bij onbekende en afwisselende standplaats binnen enkele minuten met elkaar in verbinding komen. Deze stations kunnen niet alleen de gewone telegrafie zeer goed vervangen, wanneer de draden zijn stukgesneden of be schadigd, maar kunnen ook berichten overbrengen over den vijand heen. Ze sparen veel ordonnansendienst uit, en geven een snellere verbinding dan de optische telegrafie, die bovendien- erg afhankelijk is van de weersgesteldheid. Een leider van een groote troepenafdeeling kan dus in staat worden gesteld bijna terstond met iedere beweging van zijn troepen bekend te zijn. Geen station kan tegelijkertijd geven en ontvangen, doch moet dit om de beurt doen. Als luchtnet dient een net van draden, dat bevestigd is aan een 23 M. hoogen stalen mast, die uit elkaar is te nemen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1910 | | pagina 364