355 krachtigt de wisselstroommachine. De meegevoerde benzine is voldoende voor een onafgebroken bedrijf van 30 uur. 2. De toestelkar. De deelen van den mast worden opzij van de kar op eenvoudige wijze bevestigd. De geverinrichting is uitgerust voor golflengten van 600 en 1000 Meter (men is ech ter in staat de golflengten nog binnen zekere grenzen te veran deren) en bevindt zich in het achterste gedeelte van de kar. Aan de gevertoestellen heerscht een hoogspanning; ze mogen dus bij het bedrijf niet worden aangeraakt. Deze hoogspannings toestellen zijn de inductor, een flesschenbatterij van 48 Leidsche flesschen, de vonk, bestaande uit een tiental afzonderlijke von ken van ieder 0.2 mM. slagwijdte, en de zelfinductiewindingen tot regeling van de golflengte. Bij het seinen op kleine a standen kan de energie worden verminderd door verschillende vonkopeningen kort te sluiten. De ontvanginrichting is voor in de kar gemonteerd, en bestaat alleen uit een gehoorontvanger, waarmee men berichten op kan nemen, uitgezonden met golflengten van 250 tot 3000 M bij een zekere capaciteit van het luchtnet. Neemt men deze capaciteit twee maal zoo groot, dan zijn deze cijfers 350 en 4200. Door de fijne afstemming, welke wordt verkregen door toepas sing van de nieuwe vonkenbrug, is men op één ontvangstation in staat berichten op te vangen van verschillende stations, welke werken met verschillende golflengten. Het spreekt van zelf, dat men dan twee opnemers, ieder met een telefoon, bij een gehoorontvangtoestel plaatst. Verder zij nog aangeteekend, dat een omschakelaar voor „ge ven" of „ontvangen" kan gesteld worden, zoodanig, dat bij geven de subtiele ontvanginrichting niet door stroomen met hooge span Ding kan doorloopen worden. De clercle kar bevat o. a. het draagbare station. Hierbij ver krijgt men de benoodigde mechanische energie door een tweetal tandem-trapinrichtingen, welke energie door twee gelijkstroom dynamo's van 250 Watt wordt omgezet in electrische. Door het gebruik van twee dynamo's verkrijgt men het voordeel, dat bij het seinen op kleine afstanden, wanneer met de halve energie

Indisch Militair Tijdschrift | 1910 | | pagina 367