356 kan worden volstaan, slechts één dynamo en één trapinrichting in gebruik behoeven te worden gesteld. Bij een draagbaar station wordt eenvoudigheidshalve in plaats van wisselstroom, gelijkstroom gebruikt, welke gelijkstroom wordt onderbroken door een hameronderbreker. De ontvanginrichting der draagbare stations is nog iets anders dan bij de verplaatsbare. De mast, die dient tot steun van, en geleiding naar het luchtnet, draagt 12 luchtdraden van 40 M, en 12 tegengewichtsdraden van 60 M. De mast zelf moet, evenals het tegengewicht, van den grond geïsoleerd zijn. Het oprichten van den stalen mast met luchtnet vordert een bediening van 1 onderofficier en 9 man. Hiervan worden er 6 voor de bediening van een station vereischt (drie en drie reserve), terwijl gedurende den marsch de overigen de karren bedienen. De onderdeelen van een draagbaar station zijn alle verpakt in houten kisten van ongeveer 20 K. G. (eenmansvracht). De tandemtrapinrichtingen worden in bruin zeildoek verpakt. Terwijl de verplaatsbare stations een werkingsstraal hebben van ongeveer 150 K.M., is die der draagbare stations 100 K.li- Beide cijfers gelden voor Hollandsch (d. i. vlak) terrein. In het over het algemeen meer geaccidenteerde terrein van Indië zullen deze afstanden niet te bereiken zijn. IV. Invoering van de stations voor D.T. bij het Ned-Indische Leger. De bedoeling is, bij eventueel slagen der proefnemingen, een afzonderlijke afdeeling voor D. T. op te richten bij de Spoorweg en Telegraafcompagnie van het korps Genietroepen. Gewenscht lijkt het dan bij deze afdeeling, evenals bij de lijntelegrafïe een officier in te deelen, waardoor de compagnie, en dus ook de formatie der Genie met één luitenant behoort te worden uitge breid. Door den commandant der afdeeling ware een speciale studie der D. T. te maken door het volgen van een cursus bij de Marine in Amsterdam, welke meestal in den winter wordt gehouden, en ongeveer zes maanden duurt, Deze officier moet evenwel, alvorens bij de afdeeling voor D. T. te worden geplaatst, een opleiding hebben'bij die afdeeling van eenige maanden onder leiding van den commandant. Dit laatste niet alleen, om

Indisch Militair Tijdschrift | 1910 | | pagina 368