357 met de verplaatsbare en draagbare stations vertrouwd te raken, maar ook om het seinen en het sounderen grondig te leeren. Het spreekt van zelf, dat de opleiding in Holland nog beter bij het Regiment Genietroepen in Utrecht kan plaats hebben, indien de Telegraafcompagnieën over behoorlijke stations beschikken, wat tot heden nog niet het geval is. Men moet als regel de seinsnelheid niet hooger dan een 10—12 woorden per minuut opvoeren, doch al het personeel moet een 15 woorden kunnen seinen en ook opnemen. De commandant vooral zal het sounderen goed moet kennen, om niet altijd afhankelijk te zijn van het personeel. Een gedeelte der bediening ware voorloopig uit de gewone telegraafafdeeling te recruteeren, en een afzonderlijke opleiding te geven. Dit gedeelte zal dan een kern vormen, waaruit ook later het kader kan voortkomen. Het tegenwoordige kader is uitgezonden van het Regiment Genietroepen te Utrechten is vertrouwd met de nieuwe toestellen door detacheering bij de fabriek van Telefunkente Berlijn. De opleiding van het personeel zou ieder jaar kunnen geschieden in het begin van den Westmoesson; het andere gedeelte van den Westmoesson, benevens de gebeele Oostmoesson kunnen worden gebruikt voor practisch werk, waarvoor dan van alle terreinen op Java gebruik kan gemaakt worden, ten einde bekend te geraken met het eiland, en bovendien te weten te komen, hoe in elk bijzonder geval de opstelling zal moeten zijn, en het personeel een inzicht te geven, hetgeen men met ieder station voor D. T. kan bereiken. Het gewicht der karren zou onnoodig verzwaard worden door de bedieningsmanschappen op de karren te laten plaats nemen. Het zou daarom aanbeveling verdienen de noodige rijwielen mee te voe ren; de commandant moet, natuurlijk ook in vredestijd, bereden zijn. Verder kan er niet genoeg de nadruk op worden gelegd ieder jaar voor de toepassingen, maar vooral ook tot afschrijving van materieel, een behoorlijke som uit te trekken, en men moet niet schromen, indien de beide aanwezige stations voldoen, de afdee- ling op de hoogte van den tijd te houden en uit te breiden met stations hetzij van het aanwezige type, hetzij of met draagbare öf met verplaatsbare stations.

Indisch Militair Tijdschrift | 1910 | | pagina 369