25 van tijdroovende berekeningen. De rooihark is vervallen; van de meter, gebruikt als rooihark, wordt niet meer gesproken. Ie. Bij voorkeur richt men natuurlijk rechtstreeks op het doel, indien dit ten minste een bruikbaar richtpunt oplevert en wanneer de aanduiding van doel en richtpunt geen om- slachtigen uitleg vorderen. 2e. Is de aanduiding van het doel te omslachtig, is het doel onvoldoende zichtbaar door den oogdop of levert het geen behoorlijk richtpunt op, dan wordt de richting aangegeven ten opzichte van een of ander terrein voor werp. 3e. Is' ook dit niet mogelijk en is het doel zichtbaar van een verhoogde standplaats achter de batterij, dan de stukken zijdelings in de richting brengen met behulp van richtbaken tot kanonnen of van een schietlood en de elevatie geven met het quadrant. 4e. Is het doel alleen zichtbaar van een punt buiten de batterij, dan de eerste richting geven met behulp van het richt- vlak of van de richttafel :)5 welke instrumenten dan bij voor keur worden opgesteld in de richting van de achterstukken der vuurmonden. Staat men ver buiten de batterij, dan meet voor de verplaatsing van het instrument naar de batterij een zekere correctie worden aangebracht. Bij gebruik van het richtvlak doet men dit met behulp van de verdeelde glasplaat en bij ge bruik van de tafel doet men het door een naald te verplaatsen. Staat men b. v. rechts van de stukken en zijn de naalden a en in de vaste lijn, op het doel en de naalden a en c (c op het uiteinde van de liniaal welke draaibaar is om a) op de achter stukken gericht, dan moet, om bij plaatsing van de tafel op den vuurmond en bij richting over c en a op de vroegere standplaats, de zielas gericht te krijgen op het doel, de naald c een weinig verplaatst of de liniaal iets gedraaid worden, en dit gaat gemakkelijk doordat de liniaal op het uiteinde verdeeld is in o deelen van den afstanda. tot het uiteinde nabij c. De liniaal draagt op de eene lange zijde een verdeeling in c.M.'s en m.M.'s (20 c.M.), op de andere lange zijde een verdee ling in M.'s op een schaal van V25000 (7500 M.) met het begin 1) Sedert twee maanden is een bij de C. W. aangemaakie richttafel met toebehooren in gebruik gesteld.

Indisch Militair Tijdschrift | 1910 | | pagina 37