371 vol vers waren over de 3000 schoten gedaan, zonder dat ooit eenige klemming of eenig ander gebrek was voorgekomen. De trefkans bleek bovendien aanmerkelijk te zijn verbeterd. Na dit resultaat werd de nieuwe patroon met vertrouwen ingevoerd. Dat zij weldra tot uitgebreide en ernstige klachten aanleiding gaf, was een gevolg van de omstandigheid, dat het voor de lading gebezigde schietkatoenkruit No. 1, zooals later bleek, in sterke mate vervalscht was met sublimaat. Door de fabrikanten was eene groote hoeveelheid van dit kwikzout toegevoegd ten einde het aan de keuringsproeven te laten voldoen. Zij bereikten op die wijze hun doel: het kruit werd door de keuringscommissie naar Indië gezonden en goedge keurd, waar men van het gepleegde bedrog niets vermoedde, noch vermoeden kon. Hoe het komt, dat dergelijk vervalscht kruit langzamerhand brisanter wordt, zullen we hier maar in het midden laten het is voldoende om te weten, dat dit feit destijds in de artilleriewetenschap geheel onbekend was, terwijl het boven dien zoo goed als ondoenlijk is met behulp van scheikundige analyse de hoeveelheid van het bijgevoegde zout quantitatief te bepalen. Wel verre dus er van, dat de ondervonden tegenspoed ge weten moet worden aan het feit, dat destijds bij de Pyrotech- nische werkplaats personen in betrekkingen waren geplaatst waarvoor zij de vereischte bekwaamheden mistenzooals de schrijver het gelieft te zeggen, is deze een gevolg geweest van het door de kruitleveranciers gepleegde bedrog. Nogmaals: C'est ainsi, qu'on écrit l'histoire! Men zou mee- nen, dat de schrijver door zijne schilderingen van den tegen- woordigen toestand, of door zijne bespiegelingen over de toe komst, eenigszins goed maakt, wat hij als historieschrijver te kort schiet. Dit is echter in geenen deele het geval. Ook dit gedeelte van zijn opstel is al even oppervlakkig en onjuist, schoon het niet te ontkennen valt, dat hij, zonder het zelf te willen, wel eens grappig wordt. Dit is o. a. het geval, waar hij eene opsomming geeft van de eischen, waaraan men bij de ver schillende onderdeelen van het wapen moet voldoen. Zoo

Indisch Militair Tijdschrift | 1910 | | pagina 383