380 stelschroef is bevestigd, waarmede de wieg 3J° (overeenkomende met 62 %0) links en rechts uit het midden kan worden be wogen over den wiegdrager. Voor het geven van de zijdelingsche richting is dus voor Indië het z. g. n. pivötsysteem toegepast en niet dat, waarbij verschuiving van de affuit langs de as plaats heeft. Het eenige nadeel van het pivötsysteem tevens het eenige voordeel van het andere stelsel daartegenover is, dat bij naar terzijde gedraaiden vuurmond, de terugwerkende kracht van de buskruitgassen niet meer in de richting van de lengte-as der affuit blijft werken. Hierdoor is het mogelijk, dat onder bepaalde, ongunstige omstandigheden het stuk zich onder den invloed van de ontbondene van den gasdruk, welke loodrecht op de richting van de lengte as der affuit werkt, (A. D. in fig 8,) een weinig zijwaarts verplaatst. Uit den aard der zaak treedt dit nadeel alleen dan aan het licht, wanneer verscheidene schoten gedaan moeten worden in den zijdelingschen stand, en dus niet bij het strooien in de breedte, wanneer slechts enkele schoten in dien stand worden afgegeven. Tegenover dit nadeel staat het groote voordeel, dat het zij delings draaien veel sneller gaat dan bij het systeem met ver schuiving langs de as en dat deze beweging onder alle omstan digheden gemakkelijk is uit te voeren, hetgeen bij laatstgenoemd systeem niet het geval is. Bovendien kan het zijwaarts draaien bij het systeem met verschuiving langs de as niet plaats heb ben met aangedraaide radrem (bij een naar voren hellend em placement), terwijl verder nog het schild minstens 2 maal 15 cM. smaller genomen moet worden om bij verplaatsing langs de as vrij van de raden te blijven. Doch afgescheiden van de nadeelen verbonden aan het systeem van verplaatsing langs de as, is het pivötsysteem voor het Indische geschut aangewezen, omdat in verband met de l) Zie Roskoten. Die lieutiie Feldartillerie (uitgave 1909) blz. 103 en 105. Artilleristische Monatshefte 1908 No. 18 blz. 458. Internationale Revue Beiheft 81. Journal des Sciences Militaire 1906 April. Mitteilungen 1909 No. 10 Blz.742.

Indisch Militair Tijdschrift | 1910 | | pagina 392