382 bij het afgaan van het schot neiging heeft om de raden te doen springen (kantelmoment), ook het kleinst is 1). Door die grootere lengte van de affuit is het vierradig voer tuig (affuit opgelegd op den voorwagen) ook veel langer en dientengevolge minder handelbaar in het gebruik, hetgeen voor al uitkomt op smalle wegen en bij korte wendingen. In In- dië zou zich dit bezwaar grootere ruimte noodig om te wen den—sterk doen gevoelen op de smalle kampongwegen, welke dikwijls nog loodrecht op elkaar staan. Daarom bestaan de af fuitlijven van het Indische veldgeschut uit een vast gedeelte, waaraan de oogbout is verbonden en een opklapbaar stuk, waar aan de remschop is bevestigd. Deze laatste is vast aan het opklapbare deel van het af fuitlijf verbonden en behoeft dus bij het tot vuren gereed maken van het stuk niet neergeslagen te wordenhieruit volgt wederom, dat de nieuwe constructie geen vertraging in de bediening te weeg brengt. Behalve de kleinere voertuiglengte zijn nog de volgende voordeelen van de opklapbare affuitstaart aan te wijzen. Ie. De affuithaak kan korter genomen worden. Deze moet anders zeer lang zijn om de breede grondplaat van de remschop vrij te doen blijven van den achterkant der voorwagenkist bij het wenden met eenigszins omhooggerichten disselboom. Bij een opklapbaar affuitdeel komt de remschop geheel naar voren en is dus het affuitgedeelte nabij de voorwagenkist smal, zoodat met een korteren affuithaak kan worden volstaan om den zelfden draaiingshoek (74°) te behouden. 2e. Het gewicht van de affuit in de hand wordt kleiner, omdat door het omklappen het zwaartepunt van het geheel meer naar voren wordt gebracht. Door het omklappen wordt de affuit, welke van het steun punt der raden tot aan den achterkant van het affuitlijf 2,6 M. lang is, met 0.8 M. verkort. 1) Zie de artikelen: Rohrrücklaufgescbütze, deren Aufbau und Beanspruchung" in Miteilungen 1902 No. 7 en Theorie des affuts a deformation, a lien élastique et bêche de crosse" in Revue d'Artillerie 1904 Tome 65.

Indisch Militair Tijdschrift | 1910 | | pagina 394