- 383 Een affuitkistje is aanwezig, waarin de panoramakijker met waterdicht kistje veerend wordt geborgenin dit affuitkistje kunnen verder gereedschappen en reservedeelen geborgen worden, welke in stelling staande het meest noodig kunnen zijn. Ook is in de affuit een bergplaats voor de tempeertoestel, welke overigens ook in den caissonachterwagen vervoerd kan worden. Alleen aan het vaste, voorste gedeelte van het affuitlijf is een affuitoog aangebracht, hetwelk tot 30° beperkt draaibaar is; de aan groote slijting onderhevige wrijfvlakken zijn verwisselbaar. De affuitzitplaatsen (voor richter en sluitstukbediende) zijn eenigszins anders en beter geplaatst dan bij de tot nog toe overal in gebruik zijnde kanonterugloopaffuiten. Dit heeft voor namelijk betrekking op de plaats voor den sluitstukbedien de, die bij de tot nu toe uitgevoerde affuitconstructie's zeer ver van het schild verwijderd zit en dus slecht gedekt is. Bij de Indische affuit is de sluitstukbediende niet met front naar links, doch met front naar achteren geplaatst en met den rug zoo dicht mogelijk bij het schild. Hij zit nu beter gedekt, terwijl het c. q. met de hand openen van het sluitstuk gemakkelijker is geworden. Bovendien is de plaats, die hij anders innam, vrijgekomen voor den stukscommandant, die dus nu ook eenige dekking bekomt. De rechteraffuitzitplaats is zoodanig op de naar voren ge richte rembalk aangebracht, dat de sluitstukbediende bij het afgaan van het schot met den rug vrij kan blijven van het schild. De linkeraffuitzitplaats (voor den richter) is zoover mogelijk naar voren, doch niet met achterwaartsch front aangebracht; ten eerste kon dit niet, omdat hiervoor geen ruimte was in verband met het daar aanwezig zijn van het draaiwiel voor de terreinhoeken en van den opzetdrager, en ten tweede niet, omdat alsdan het richten door den collimateur of met het noodvizier, wanneer het richten door den panoramakijker niet kan geschieden (defect zijn of beslagen zijn van den kijker) te veel bezwaren zou opleveren. De gewijzigde plaatsing van den sluitstukbediende en de zooveel mogelijk voorwaartsche plaatsing van den richter ziin

Indisch Militair Tijdschrift | 1910 | | pagina 395