384 voor het Indische geschut, waar het schild in verband met de geringe spoorbreedte toch reeds minder breedte heeft en dus minder dekking geeft, uit den aard der zaak van nog grooter gewicht dan bij veldstukken met groote spoorbreedte. Ten einde met opgezeten manschappen in draf de rijrem te kunnen bedienen, zijn aszitplaatsen aangebracht. Omdat beves tiging tegen het schild uit een oogpunt van soliditeit geene aanbeveling verdient, zijn verschillende, reeds genoemde, voor zieningen getroffen om bij de geringe spoorbreedte zooveel mogelijk ruimte te winnen om gelijke reden zijn de handvatten voor de opgezeten manschappen zoo dicht mogelijk nabij het kanon aangebracht. Aangezien bij de in 1902 en 1903 in Indië gehouden proeven gebleken is, dat het over eenigen afstand met handen verplaatsen van het afgelegde stuk, moeilijkheden ondervond o. a. doordat de handvatten niet goed geplaatst waren en er niet voldoende gelegenheid bestond om de manschappen hunne krachten op de voordeeligste wijze te doen aanbrengen, is bij het nieuwe veldstuk de juiste plaats der handvatten nauwkeurig vastgesteld, terwijl op verschillende plaatsen gelegenheid zal bestaan om ophoudreepen en trektouwen in te haken. Een ander bezwaar bij het met handen verplaatsen is het groote gewicht van het afgelegde stuk, waardoor de staartdruk in de hand als regel groot wordt. Voor het Indische stuk is de eisch gesteld, dat deze niet meer dan 50 K. G. mag bedragen, terwijl verder de richtboom tweearmig zal zijn ten einde dien staartdruk gemakkelijker te doen dragen. Ter weerszijden van het staarteinde komt nu een boom, zoodat een der bedienings manschappen bij het verplaatsen van het stuk over eenigen afstand, tusschen de boomen kan treden als bij een kruiwagen, terwijl hij daarbij zoo noodig met een helpzeel den druk op de schouders kan overbrengen. De remschop. Zooals bij de beschrijving van het affuitlijf is medegedeeld, is de remschop vast aan de opklapbare affuitstaart verbonden, hetwelk geen nadeelen meebrengt. Immers, bestond het affuit-

Indisch Militair Tijdschrift | 1910 | | pagina 396