- 385 lijf uit één stuk, dan zou de remschop opklapbaar moeten zijn, omdat bij niet opgeklapte remschop het uitstekende blad hin derlijk is bij het overwinnen van terreinhindernissen (te weinig vrije ruimte boven den weg) of bij het verplaatsen van het afgelegde stuk over grooten afstand. Voor het Indische veldstuk is een breede remschop (hoog 0.23 en breed 0.6 M.) gekozen, omdat het emplacement der stukken dikwijls in modderig sawah terrein of in drogen, los omgewerk- teu kleigrond zal liggen. Aan de vaste remschop kon geen afzonderlijke rotsspoor worden aangebrachtwaar noodig moet de versterkte punt van de remschop zelve daarvoor dienst doen. Het toestel van de hoogterichting. Het richtmechanisme is zoodanig geconstrueerd, dat de hoog terichting kan worden gegeven volgens het principe van de onafhankelijke richtlfln. De grondgedachte hiervan is: aan het kanon moet de vereischte elevatie (richthoek terreinhoek) gegeven kunnen worden door het gelijktijdig en onafhankelijk van elkaar door twee manschappen doen uitvoeren van twee verrichtingen, n.l. Ie. het stellen van het kanon onder den bij een bepaalden afstand behoorenden richthoek en 2e. het ver meerderen of verminderen van dien richthoek om den terrein- hoek in rekening te brengen. Dit wordt bereikt doordien het toestel voor de hoogterich ting zoodanig is ingericht, dat de sluitstukbediende voor het geven van den richthoek alleen het kanon (met wieg), met be hulp van een rechts geplaatst stelrad, kan bewegen, de richter daarentegen zoowel het kanon (met wieg) als de richtlijn, door mid del van een aan de linkerzijde aangebracht stelrad, kan verplaat sen. Hieruit volgt, dat het mogelijk is de elevatie van het kanon te wijzingen, zonder dat de richtlijn dientengevolge ver andering ondergaat, m. a. w. de richtlijn is onafhankelijk van het geven der verhooging aan het kanon, overeenkomstig de bevo len afstanden. Deze verdeeling van arbeid komt zoowel aan de vuursnelheid, als aan de juistheid van het schot ten goede; het voordeeler van treedt vooral aan het licht bij het inschieten wanneer

Indisch Militair Tijdschrift | 1910 | | pagina 397