386 nagenoeg na elk waargenomen schot de ricbthoek gewijzigd moet worden bij strooivuur (tir progressif), als elk stuk vlug achter elkaar eenige schoten op verschillende afstanden moet afgeven en bij het vuren tegen bewegende doelen. Bij het Indische veldgeschut is de onafhankelijkheid der richtlijn op de volgende wijze verkregen: Kanon A (zie fig 10 en ll1)) en wieg B rusten op den wiegdrager C en kunnen daarop ge zamenlijk alleen zijwaarts bewogen wordenom aan het kanon (met wieg) een beweging in verticalen zin mede te deelen, moet deze dus aan den wiegdrager worden gegeven. De verticale beweging van dezen laatsten heeft om de affuitas plaats en wordt te weeg gebracht door het op- of neergaan van de binnenstelschroef Uj^ (lig 10), welke met een T-vormig stug U4 wel draaibaar, doch niet verschuifbaar in den wieg drager bevestigd is. Het rijzen of dalen van de binnenstelschroef Ui kan op twee manieren worden veroorzaakt le. Draait de richter aan het stelrad U (fig. 10 en 11), dan wordt de draaiende beweging daarvan door twee in elkaar grij pende conische tandraden (zie fig. 10) overgebracht op de stel- schroefmoer, welke in het tusschen de zijwangen van het af fuitlijf E aangebrachte stelscbroefblok U, kan draaien. De buitenstelschroef U2, welke in de stelschroefmoer is ingelaten, kan daarin niet draaien omdat twee nokken zulks beletten. Een draaiende beweging van de stelschroefmoer zal dientenge volge een op of neer gaan van de buitenstelschroef U2, en dus ook van de in U2 ingelaten binnenstelschroef U,, veroorzaken. 2e. Ter plaatse waar de binnenstelschroef U4 (fig. 10) den wiegdrager ondersteunt, wordt deze laatste doorboord door de stang W2, welke daarin draaibaar gelegerd is en waarop aan de rechterzijde een stelrad W bevestigd is. Tevens bevinden zich op deze stang en op den kop der holle binnenstelschroef in elkaar grijpende conische tandraden, waardoor de draaiing van W op de binnenstelschroef wordt overgebracht. Draait dus de sluitstukbediende aan het stelrad W, dan wordt 1) Deze figuren geven, hoewel zij op een ander Kruppsch snelvuurveldkanon be trekking hebben, voldoende juist de inrichting bij het Indische veldstuk weer.

Indisch Militair Tijdschrift | 1910 | | pagina 398