- 387 de binnenstelschroef Ui in of uit de buitenstelschroef U2 ge schroefd. Daar het opzethuis Yt door middel van den opzetdrager Y onwrikbaar met de wieg verbonden is, volgt dit dus de op- en neergaande bewegingen van de wieg, onverschillig of deze door draaiing aan U dan wel aan W worden voortgebracht. Indien nu niet tevens de voorziening was getroffen, dat de opzet door het draaien aan het stelrad W op den bevolen afstand wordt gesteld, zou de opzet de beweging van de wieg, bij het geven van de lichthoeken, volgen en de richtlijn alsdan van het doel wor den gebracht. De draaiing van W wordt echter ook door de aan de stang W2 aangebrachte conische tandraden X en het telescopische gedeelte S overbracht op een rondsel in het opzethuis Y1; dat grijpt in de tanden van de opzetstang V,. Deze overbrenging van be weging is zoodanig geregeld, dat de opzet over een gelijken hoek uit het opzethuis wordt bewogen als dit laatste met de wieg naar beneden gaat en omgekeerd. Door het geven van de richthoeken met behulp van het stelrad W zal dus de richtlijn niet van het doel worden gebracht 1). Om den sluitstukbediende in staat te stellen de richthoeken voor de bevolen afstanden met behulp van het stelrad W te geven, is aan de rechterzijde van het opzethuis Yt een schijf D (fig. 10) met afstandsverdeeling aangebracht, welke laatste van de zitplaats van den sluitstukbediende goed leesbaar is. Bij draaiing van W wordt de afstandsschijf op zoodanige wijze in beweging gebracht, dat op deze schijf en op den opzet bij elke verhooging van het kanon een zelfde afstand wordt aan gegeven. 1) Daar de boog, volgen3 -welken de opzetstang verloopt, een anderen straal en een ander middelpunt heeft dan de boog. -welke door het opzethuis wordt beschreven, zal de richtlijn zich een weinig, doch parellel verplaatsen, hetgeen op de richting niet van merkbaren invloed is. Richt men door den opzet op een schjjf op bv. 100 M. afstand, dan is deze verticale verplaatsing wel merkbaar. Bij de behandeling van de richtmiddelen zullen nog enkele niet te vermijden gebre ken van de Kruppsche onafhankelijke richtlijn worden besproken.

Indisch Militair Tijdschrift | 1910 | | pagina 399