388 Dit heeft nog het voordeel, dat de richter met één blik op den opzet kan nagaan of de sluitstukbediende de afstandsschijf op de goede verdeeiing heeft gezet; zoo noodig kan hij met behulp van het stelrad Wl7 dat tusschen het telescopische ge" deelte S en de conische rondsels X is aangebracht, de richting verbeteren. Daar het kanon met wieg ten opzichte van den wiegdrager zijdelings verplaatsbaar zijn en verder het opzethuis Yt kan draaien voor het opheffen van den invloed van den schee ven radstand, kan de afstand tusschen de conische rondsels X en het opzethuis Y1 wijziging ondergaan. Om nu de overbrenging van beweging van het stelrad W naar den opzet Yj in eiken willekeurigen afstand nauwkeurig te kunnen doen geschieden, is het telescopische gedeelte S aangebracht, dat uit twee in elkaar schuivende buizen bestaat, welke aan de einden van kogelschar- nieren zijn voorzien. Over het opheffen van den invloed van scheeven radstand en van de derivatie zal nader bij de behandeling van de richt- middelen worden teruggekomen. Wanneer aan het overbrengingssysteem van het stelrad W voor den sluitstukbediende naar het opzethuis Yn een defect voorkomt bv. door vijandelijk vuur dan kan dit uitgescha keld worden door omzetting van de boven S aangebrachte vleu gelmoer St (fig. 11) en treedt dezelfde toestand in als bij niet- onafhankelijke richtlijn. De richter geeft dan door draaiing aan het stelrad U de verhooging, nadat de opzet met behulp van den knop F (fig 10) gesteld is; moet de opzet over een grooten afstand versteld worden, dan kan het rondsel in Yx met behulp van (fig 11) uit de tanden van de opzetstang Yl worden gebracht. Bij het Indische veldkanon met automatisch sluitstuk en de mogelijkheid voor links aftrekken, is het door de in richting van het richtmechanisme mogelijk, dat de richter alle functiën van den sluitstukbediende overneemt zonder

Indisch Militair Tijdschrift | 1910 | | pagina 400