389 heen - en weer te loopen en dus zonder tijdverlies; zoodoen de kan het stuk nog op vrij snelle wijze bediend worden met slechts twee man, waarvan de een richter en de ander lader tevens c. q. tempeerder is. Be As. De asarmen zijn achterwaarts gebogen, zoodat het zwaarte punt van de affuit naar voren is verplaatst en dientengevolge de staartdruk kleiner is geworden. Bovendien hebben de as armen storting (8%), waardoor bij gelijke spoorbreedte meer bovenwijdte 5 cM.) tusschen de raden wordt verkregen, het geen ten voordeele komt van de voor de opgezeten bedieningsman schappen overigens zeer eng beschikbare ruimte. Be Raden. Voor gewichtsbesparing zijn raden slechts van zes naaf bouten voorzien; de moeren hiervan zijn aan de binnenzijde aangebracht. De raden zijn overigens van de gebruikelijke constructie (kunstmatig gebogen velgen, speekschoenen enz.)de naven zijn aan de buitenzijde stofdicht afgesloten. De middellijn van de raden bedraagt 1,3 M., de radbandbreedte 7,5 c. M. Be Rij- en Schietrem. Aan een dergelijke rem moeten, vooral voor het Indische veldgeschut, hooge eischen gesteld worden, daar zij bij het marcheeren langs de veelal hellende wegen voortdurend in ge bruik is, zoowel in stap als in draf. De remklossen moeten dus onder alle omstandigheden goed kunnen aansluiten. In stap moet de rem gemakkelijk bediend kunnen worden door een man, die achter het stuk loopt, en in draf door een der opgezeten manschappenook moet de rem, zoo noodig, van achter het schild bediend kunnen worden, bv. bij het vuren op naar voren hellend terrein. Aan al deze voorwaarden voldoet de Krupp'sche radrem uit-

Indisch Militair Tijdschrift | 1910 | | pagina 401