393 „Van de firma's Krupp, Ehrhardt, Schneider et Cie., Vickers „Sons and Maxim en de Skodawerke kreeg ik eene verklaring „harer systemen en de gegevens neergelegd in Bijlage B." (I. M. T. 1905 blz. 20 en 21). Geen dezer systemen voldoet aan de eischen door mij aan „berggesch ut—als geschut te velde voor de Nederlandsch-Indische „artillerie gesteld, omdat het vermogen te gering is." (I. M. T. „1905, blz 4). Bij dit eerste onderzoek kregen wij van Schneider eene bro chure over „Matériel de montagne de 75 m/m a tir rapide, modèle 1898, en hierbij het schrijven door den Heer BI. aangehaald en onjuist als van lateren datum voorgesteld (II). Na dus eerst den stand van het vraagstuk bestudeerd te heb ben, kwamen wij tot ons „Voorstel" opgenomen in het artikel „Geschut te Velde voor het Nederlandsch-Indische Veldleger." (I. M. T. 1905 blz 4. e. v.). „Van ons project werd inzage gegeven aan ter zake tot oor- „deelen bevoegden, welke aanrieden het in handen te stellen „van eene groote niet conservatieve firma om door haar „te doen nagaan of het denkbeeld te verwezenlijken zou zijn." „Om redenen van verschillenden aard wendden wij ons tot de „Skodawerke, Actiengesellschaft in Pilsen." (Zie I. M. T. 1S05, blz 355). Met geen andere firma traden wij met ons project in ver binding, noch wendden wij eenige poging daartoe aan. De eerste en eenige firma waarmede wij ons in contact stelden was Skoda. Dit was eind Juni 1904! „Na eene voorloopige correspondentie werd den 26n Augustus „d.a.v. het project aan die firma toegezonden." (I.M.T. 1905, blz 355). 21 September daarna bekwamen wij van Skoda de volgen de mededeeling. „Ihre interessante Brochure über Ihr neues „System eines kombinirten Kolonial-Feld- und Gebirgs-Geschüt- „zes welche Sie uns zur Verfügung steilten, haben wir studiert, „doch bedürfen wir bezüglich der Annahmen, betreffend das „Rohr, einige Aufklarungen." In ditzelfde schrijven stelde Skoda ook zooals ik bekend stelde in I. M. T. 1905, blz. 355 „auch wir haben vor zka 1f3 Jahr ein ahnliches Geschütz entworfen."

Indisch Militair Tijdschrift | 1910 | | pagina 405