394 - Wat dat voor een stuk was, beschreven wij in ons artikel „Nieuw Berggeschut", I. M. T. 1905, blz 355 e. v. Ook deelden wij mede, dat aan dit kanon „hetzelfde denkbeeld als door ons geopperd" ten grondslag lag (blz 356). Op welke gronden de Heer BI. nu beweert dat dit „entworfen" kanon reeds gereed was, toen wij contact met Skoda kregen, is ons een raadsel(III). De zeer nauwe aanraking, die (Schr.) nu gedurende ruim een jaar met de geschutconstructie (had) (blz. 118) moest hem toch geleerd heb ben, dat er een groot verschil en een grooten afstand bestaat tusschen een „project" en eene „constructie." Het project Körner werd niet geconstrueerd, en wel, zooals wij in het I. M. T. 1906, blz 733, reeds mededeelden, om de volgende reden. „Na eene conferentie (eind November 1905) te Pilsen met „de Directie der Waffenfabrik en te Weenen met de General „Direction, waarbij het handelde over de voorkeur te geven aan het project „Nieuw Berggeschut" (Körner) en ons project, werd aan dit laatste de voorkeur toegekend als staande bal listisch het hoogst en zijnde technisch het best uitvoerbaar." Op deze conferentie werd kaliber en projectielgewicht ter sprake gebracht en werd voor het algemeene type (zie I. M. T. 1905, blz. 734) een kaliber van 7,5 c. M. met een projectielgewicht van 6,5 K.G. aangenomen, voor Indië echter in aansluiting met het proefgeschut 7. c. m. en 5,4 K.G. Hoe ook de plaatsing van den ballast, binnen de grenzen van het patent, ook mocht zijn, het te construeeren kanon zou zijn ons type van verhoogd vermogen en niet dat van den Generaal Körner, waarvan het vermogen zooveel minder was en hetgeen een geheel andere kanontijpe vertegenwoordigde. (Zie het staatje hierna). In Januari 1906 keerden wij naar Indië terug. Van daaruit stel den wij Skoda in kennis met het rapport (Extra-Bijlage No. 16, I. M. T.) der in Indië gehouden schiet- en rijproeven met het proef materieel en in verband daarmede met „Projectirte Aban- derungen am 7 c. m. L/17 tragbaren Kolonial-Geschütze (tragbares Feld-Geschütz)."

Indisch Militair Tijdschrift | 1910 | | pagina 406