- 397 Uit deze cijfers blijkt hoever ons project 1904 verschilt van dat van Generaal Körner, en verder het verband dat bestaat tusscben het project 1905 en de Skoda'sche constructies 1907 volgens ons systeem, welke met uitzondering van de asconstruc- tie, niet verschillen, doch eenzelfde constructie blijkt te zijn. Wat zegt het nu tegen deze cijfers die den Heer BI. toch bekend moesten zijn of Skoda „daarnaar gevraagd" schreef geen kanon, den Bedingungen des Herrn Hauptmann Gooszen entsprechend" te bezitten? 1). Zooals wij reeds schreven het denkbeeld om het vermogen van bergkanonnen te verhoogen door verzwaring van den vuur mond is oud Het toepassen der gelede affuiten heeft eerst de uitvoering van dat denkbeeld practisch mogelijk gemaakt, omdat nu het kanon uit twee lasten kan bestaan, zonder dat het aantal lasten der affuit grooter behoefde te worden. Bij de eerste moderne bergkanonnen met kanonterugloop Indië kan daarvan mee praten werd het kanon, niettegen staande, de artilleristen Danglis en Warin, de genist Lycoudis, e. a. het denkbeeld der deelbaarheid op nieuw hadden aangege ven, niet deelbaar geconstrueerd, waarschijnlijk omdat het vraag stuk der deelbaarheid niet was opgelost. De eenige wijze om in dat stadium (1904) toch het vermo gen van het kanon op te voeren was het toepassen van een ballast—hoe dan ook geplaatst of aangebracht—uitsluitend ter vermeerdering van het gewicht der terugloopende massa 2). Een nadeel van een dergelijk ondeelbaar kanon is de hooge gasdruk, die moet worden aangewend om de mondingsenergie op te voeren. 1) Wij teekenen hier nog aan, dat wij omtrent onze projecten eenheidsprojectiel en draagbare voorwagen Skoda onder dezelfde Bedingungen als ons geschutproject toever trouwdtit nu toe niets mochten vernemen. Hoe dat staat hopen wij ter plaatse na te gaan 2) Waarom? In 1904 was een deelbaar kanon even goed uitvoerbaar als in 1907. Met den invoer der patroonhulzen was het bezwaar der gasontsnapping, waaraan de vroegere deelbare kanonnen sukkelden, verdwenen. De bewering, dat de ballastmantel in 1904 de eenige oplossing was om tot hooger ballistisch vermogen te geraken, moet daarom beslist tegengesproken worden. Had Schneider toen ook niet reeds het Danglis kanon vervaardigd? Red. I. M. T. 1910. 26

Indisch Militair Tijdschrift | 1910 | | pagina 409