28 Om bij het vooruit- en teruggaan met C100 de schoten in de waarnemingslijn te houden, moet de opzetbreedte telkens ge wijzigd worden met de zoogenaamde CD100 (beter O. B100), welke men niet meer behoeft te berekenen, maar kan aflezen in een tabel, die als bijlage in het voorschrift is opgenomen. De springhoogte wordt niet meer tot M's herleid, maar uit gedrukt in %o iQ den schietstaat genoteerd. Bij het beschieten van kabelballons neemt men bij voorkeur den post op meer dan 1000 M. zijwaarts van de batterij. Door middel van een eenvoudig schetsje, desnoods in het zand, leidt men uit de waarnemingen de ligging van de S. P. vóór of achter den ballon af. Is het verschil der beide waarnemingen kleiner dan 4 %oi dan noteert men Zoo spoedig mogelijk, bij nieuw aan te leggen batterijen behoeft men voor sommige werkzaamheden niet eens te wach ten tot de stukken op de beddingen staan moeten de B. C., bij gestaan door B. O., S.C. en St.C., zoodanige voorbereidingen treffen dat het openen van het vuur vlug kan geschieden. Daartoe rekent men het aanbrengen of controleeren en zoo noodig verbeteren der hoofdrooilijnen en doellijnen het contro leeren en zoo noodig regelen der quadranten of het opteekenen (inkrassen) van de miswijzingenhet raadplegen der geschut- boekjes en het bepalen van de wijze waarop eventueel met drachtsverschillen zal rekening gehouden worden; het be palen van de grenzen van het schootsveld. Het op een ge schikte plaats (in den commandopost, op de borstwering) met behulp van baken uitzetten van de richting der H. R. L. Daar door is de B. C. in staat vlug de richting van een doel, waar van de ligging hem ten opzichte van de H. R. L. is bekend ge worden, vast te stellen en in die richting met een kijker het doel op te sporen. Ook kan de B. C. dan vlug de richting van een doei, dat hij zelf ontdekt, vaststellen. Het verkennen van het voorterrein; dit bestaat in het nagaan van de namen van terreinvoorwerpen (zoo noodig worden namen gegeven); het vaststellen van de afstanden tot verschillende terreinvoorwer pen het opmeten van de afstanden in %o tusschen sommige terreinvoorwerpen onderling of L. of R. van de H. R. L.; het

Indisch Militair Tijdschrift | 1910 | | pagina 40