- 398 Het patent Skoda vestigde de aandacht op dat opvoeren van het vermogen, de „ballast" werd door dat patent vastgelegd en beschut, andere firma's moesten, wilden zij mededingen, tot een practische oplossing der deelbaarheid geraken, waardoor te vens een voorspong op het ondeelbare kanon met verhoogd vermogen verkregen werd. Ons wordt als het ware verweten, dat wij thans de eerst door ons ingeslagen richting verlieten! WaaromGaven wij niet van den aanvang af aan verdeelbare kanonnen de voorkeur x), doch konden wij deze oplossing niet nemen, daar ze niet voldaan hadden? (I. M. T. 1905, blz. 10). Echter wederom niet het Aprilnummer van 1909 der Re- -.vue d'artillerie, „dan wel door andere schrifturen"— (Y) werd onze aandacht in andere richting geleid. Reeds vóór wij in Februari 1909 ons request indienden hadden wij reeds een project op het oog, waarbij de ballast, over het kanon naar achter verschoven, zou dienen als ligplaats van het sluitstuk. Begin April gaven wij hiervan „officieus" aan hooger hand kennis. Voor zoover in Indië mogelijk vermeenen wij dan ook op de hoogte van den stand van het vraagstuk gebleven te zijn en heeft kapt. BI. door niets aangetoond, dat zulks niet het geval was toen wij ons request indienden (TI). Door omwerking kwamen wij tot nieuwe projecten, nu saam- gevat in den eisch een aanvangssnelbeid van minstens 400 m., bij een maximumgewicht van het stuk in batterij van 600 K.G. Kapt. BI. acht dit onmogelijk! Nog minder dan de Heer BI. zijn wij geschutconstructeur. Alleen zoo iemanddie met de betrekkelijke formules „opstaat en weer naar bed gaat", kan uitmaken of het door ons be oogde type verwezenlijkt zal kunnen worden. Het gaat hier 1) De heer G. schrijft ter aangehaalde plaatse (Ind. Mil. Tijdscbr. 1905 blz. 10). ,Dcnr het geringe gewicht der bergkanonen kan slechts een betrekkelijk geringe Yo „verkregen worden. Het onverdeelbare kanon zwaarder maken gaat niet, omdat de last „dan te zwaar zou worden. Samengestelde (d. i. deelbare. Red.) vuurmonden als in „Engeland (bijna een kwart eeuw. Red.) gebezigd werden - twee stukken aan elkaar ge schroefdvoldeden niet. H.t stelsel van den Chef d'escadron d'artillerie J. Warin geeft „hier een oplossing." De eerlijkheid gebiedt ons te erkennen dat ook wij hieruit niet hebben kunnen lezen t dat de heer G. hier de voorkeur geeft aan deelbaar geschut. Bed

Indisch Militair Tijdschrift | 1910 | | pagina 410