399 niet om tuigen en détailkwesties deze zullen door ter zake bevoegden in orde gebracht worden doch het gaat hier om een geschuttypedat ligt in de lijn van het Indisch terrein en van onze InfanterieNog steeds is, zelfs in Indië, de Infanterie het hoofdwalen en zullen de hulp wapens zich daarnaar moe ten voegen, zich aan de behoeften van dat wapen aanpassen. In hoever de artillerie dit tot nu toe deed is bekend. Zooals wij reeds zoo dikwerf schreven: „De verwapening der Bereden-Artillerie is niet slechts een var tiller istisch belang, doch een Leger belang." „Voor de artillerie te velde van het Indische leger is be- „weegbaarheid hoofdzaak", en wij voegen daaraan nog toe: Voor de berg- of gedragen-artillerie hebben wij, met het oog op onze geringe sterkte aan veld-artillerie, noodig een ballistisch zeer hoog staand kanon als het kan met een ver mogen als het veld-kanon hetwelk in staat is naast en in vereeniging met het veldstuk dezelfde doelen te bestrijden. Berggeschut als in andere Staten hebben wij niet noodig, eene keuze uit de bestaande bergkanonnen, zelfs uit die met verhoogd vermogen zooals voor het veldgeschut geschiedde brengt ons nog niet zoo ver als wij willen en moeten wezen. Wij moeten zien te komen tot ons eigen, hoogstand type en dit zal waarschijnlijk afzonderlijk moeten worden geconstrueerd. Feitelijk heeft de Heer BI. ons door het schrijven van zijn artikel een dienst bewezen, doordat wij thans onze zending iets nader hebben kunnen toelichten. Gelukt het ons onze denk beelden te verwezenlijken, dan blijkt hieruit ten volle, dat de zending noodzakelijk was, vooral daar de Heer BI. c. s. het on mogelijk achten (blz. 107) tot een hooger vermogen dan V0 350 m. te komen en zich niet geroepen voelden den geschuts- constructeurs, in aansluiting van de Indische eischen, een pro ject ter uitwerking aan te bieden. Bij ons project wordt geen nieuw element ingevoerd, als wordt verondersteld, doch is het wederom iets als het ei van Colom- bus, waarover wij ons echter thans niet verder zullen uitlaten J). 1) Dit betreuren wij zeer, omdat hiermee alleen de hoofdzaak in het betoog ran den Kapitein Blits afdoende weerlegd zou kunnen zijn. Het blijkt toch, dat Krupp een stuk ran 706 K. G. construeert met 400 M V° en

Indisch Militair Tijdschrift | 1910 | | pagina 411