- 403 worden opgenomen door het verstand, en worden omgewerkt tot de noodige prikkels voor spierwerkingen. Men zou dit kunnen verklaren door aan te nemen, dat in de hersens een soort van schakelbord of toetsenklavier bestaat, waarop alle spieren hun eigen knop of toets bezitten, terwijl met deze knoppen of toetsen ook de kracht en de snelheid der werking kan worden bepaald. Bij elke beweging of veiandeiing van toestand zullen, daar bijna altijd coördinatie noodig is, meerdere toetsen tegelijk of opvolgend op verschillende wijzen moeten worden aangeslagen. Om deze toetsen goed te leeien vinden, de juiste werking van alle benoodigde spieren op t juiste oogenblik, maar ook niet meer dan noodig is, te leeren verkiijgen, daarvoor is veel oefening noodig. Want 't schijnt, dat dooi veel herhaling van dezelfde en analoge bewegingen de geleiding der prikkels langs de zenuwbanen vlugger gaat, en 't coördinatie vermogen voor die bewegingen sterk toeneemt. Neemt men bijvoorbeeld een geoefend pianist, dan zal iedereen het verschil opvallen tusschen de snelheid, waarmede deze vinger- en hand bewegingen coördineert, met een totaal ongeoefende. Waai deze voor elke toets, die hij wil aanslaan, moet zoeken, blijven bij gene de oogen gericht op het muziekblad en geschiedt het vinden der toetsen geheel door spiercoördinatie, herhaling van reeds bekende bewegingen. Trekt men de vergelijking verder door, dan valt op, dat een beginner in het piano spel, die om de een of andere reden ge noodzaakt is vlug een toets aan te slaan, herhaaldelijk twee tegelijk zal raken of wel de verkeerde ernaast. Hetzelfde ver schijnsel kan men waarnemen bij een ongeoefend schermer. Is er tijd om een wering langzaam uit te voeren, dan wordt ze wellicht zuiver volbracht, is er geen tijd dan wordt het spel op de herscnpiano bij den ongeoefende onzuiver en worden verkeerde toetsen aangeslagen, de aanslag wordt te zwaar, en de wering ontaardt in een zwaai met den degen. Hoe meer hij zich oefent, hoe minder dit voorkomt, hoe juister het spel op de hersenpiano en daarmee de bewegingen worden. De omzetting van uitwendige prikkels in prikkels voor spierwer king geschiedt op twee wijzen. In hun uitersten volkomen verschil

Indisch Militair Tijdschrift | 1910 | | pagina 415