40-5 Het eigenaardige, dat zich bij deze omzettingen voordoet is echter, dat de procuratiehouder, i.e. het onderbewustzijn, voor zoover aangaat de hem reeds bekende handelingen, veel vlugger en veel zuiverder omzet, dan de chef (het wakend bewustzijn) en verder dat de chef veel vlugger onder den invloed van psychische depressie het bureau in den steek laat, dan de procura tiehouder, die een groote mate van onverstoorbaarheid vertoont. Ter verduidelijking hiervan denke men slechts aan de moge lijkheid van loopen en allerlei andere gewone bewegingen onder den psychischen invloed van levensgevaar. Angst zal bijvoor beeld nooit loopen onmogelijk maken, tenzij zij geheele verlam ming tengevolge heeft. Eveneens het automatisch balanceeren op een rijwiel. Het vermogen van het onderbewustzijn kan zelfs door psychische depressie soms tijdelijk verhoogd worden. Men denke slechts aan de halsbrekende toeren, die iemand kan doen om zijn leven te redden. De factoren, die invloed oefenen op de schietuitkomsten in oorlogstijd zijn vele. Naast de minder belangrijke als onbe kende afstanden en atmosferische invloeden, zijn de physieke vermoeienis en nog meer de zenuwachtigheid en angst veroor zaakt door het levensgevaar de factoren, die zwaar wegen. Beide veroorzaken in onderling verband een psychische de pressie, zich o.a. uitende door trilling van spieren, en afnemend waarnemingsvermogen. De gemiddelde man komt daardoor in een toestand, waarbij hij zijn zelfbeheersching voor 't grootste deel, zoo niet geheel, verloren heeft. Van zuiver in de richting houden van het geweer is dan geen sprake meer. Tevens wordt onder den invloed dezer psychische depressie een impuls tot handelen geboren. De man voelt een aandrang om zich te verdedigen, om iets te doen, zelfs al is 't niet van rechtstreeksch nut. Hij komt er dan toe zijn geweer af te schieten, en is hij eenmaal zoo ver, dan hangt het eigenlijk van 't bloote toeval af, waar 't schot terechtkomt, want richten doet de man niet meer. Waar in den regel in de vaardighou ding het geweer met den tromp iets hooger dan de kolf wordt gehouden, ligt het in den aard der zaak, dat het schot te hoog wordt afgegeven. De praktijk wijst zulks dan ook uit.

Indisch Militair Tijdschrift | 1910 | | pagina 417