407 Waar dus de noodzakelijkheid is gebleken, de door onze oor- logschutters toe te passen scbietmethode te doen berusten op de bewegingscoördinatie, dan zal de opleidingsmethode, volgens welke we de manschappen tot de toepassing moeten brengen, noodzakelijk ook geheel op het bijbrengen van automatisme in deze bewegingscoördinatie gericht moeten zijn. Tevens voldoende aan den algemeen opvoedkundigen eisch, dat de leerling uit het eenvoudige langzamerhand het meer samengestelde opbouwe, zal de geheele opleiding een uiting moe ten zijn van het grondbeginsel, de wensch den man het idee bij te brengen dat hij moet schieten met automatischen aanslagdat deze aanslag het kapitaal is waarop hij moet bouwendat hem onder de ongunstigste omstandigheden toch altijd voor een groot deel ter beschikking staat. Als grondbeginsel der opleidingsmethode wordt dus aange nomen Be juistheid van een schot naar de schijf moet een gevolg zijn van den aanslag, niet van narichten. Wel is waar kan den man niet belet worden automatisch een eventueele kleine aanslagfout te verbeteren in de tijdsruimte die hij toch gebruikt voor het doordrukken, doch men mag hem niet leeren op narichten te vertrouwen, want de gemiddelde man doet dat niet in hei gevecht. Het ideaal is, dat narichten geheel overbodig is, omdat het geweer direct nauwkeurig gericht is, dit is echter onbereikbaar omdat het een ideaal is. Het narichten geeft ons geflatteerde uitkomsten. We krijgen geen zuiver beeld van de geoefendheid van den man in de snel- coördinatie van den aanslag, wel eenigszins bekwaamheden die hij in de werkelijkheid niet gebruikt. De maatstaf van de be oordeeling wordt verkeerd en de geoefendheid te hoog aange slagen. Ten einde zeker te zijn, dat werkelijk de zuiverheid van een schot het gevolg is van den aanslag, bestaat tot nu toe slechts één middel: de tijd voor elk schot beschikbaar zoodanig bekorten, dat de man gedwongen is de automatischen aanslag toe te passen, hetzij zulks gebeurt door één enkel schot, dan wel door een reeks van schoten in een beperkten tijd af te geven. In den beginne zal men met de leerlingen een groote spreiding

Indisch Militair Tijdschrift | 1910 | | pagina 419