29 opmeten van terreinhoeken, niet alleen naar den voet van som mige terreinvoorwerpen, maar ook naar den bovenkant van boschranden en lanen, waartegen vermoedelijk zal moeten wor den ingeschoten; het nagaan of sommige terreinvoorwerpen geschikt zijn voor hulpdoelhet maken van panoramaschetsen, die in den aanvang zeer eenvoudig, later evenwel vollediger gemaakt kunnen worden. Voor het vervaardigen van dergelijke schetsen worden door verticale stieepen de grenzen van het schootsveld en de H. R. L. aangegeven en daartusschen de hori zon geteekend en de namen, afstanden en zijdelingsche afstanden bijgeschreven (fig. Ij. Voor het maken van een volledige schets kan het voorterrein meer in de diepte uitgerekt worden geteekend en kunnen de afstanden door horizontale lijnen worden aangegeven; enkele duidelijk zichtbare terreinvoorwerpen, die over het schootsveld verdeeld liggen, worden ingeschetst (fig. 2). Behalve als middel om het terrein te leeren kennen, kan een panoramaschets dan nog diensten bewijzen voor het vuren. Het aanbrengen van merkteekens in het open terrein vóór de batterij; somtijds zijn die van nabij staande infanterie te gebruiken. Het op het terrein aangeven van de afstanden tot waar G.K.T.-O. en K.T.-vuur kan worden afgegeven; de daar voor benoodigde O. H. worden op een in het oog loopende plaats neergeschreven. Het berekenen van het pCt. aanslagen en van de grootste S. H. in °/00, die op verschillende afstanden te verwachten zijn deze gegevens kunnen in de panoramaschets worden bijgeschreven. Het vervaardigen van planchetten voor ballon-batterijen (zie bij kaarten). Het bekend maken van de ge- heele bezetting met de namen van terreinvoorwerpen, enz. en de beteekenis der afstands merken. Het opzoeken van plaatsen ge schikt voor de waarneming; het verbeteren van het uitzicht aldaar en het zoo noodig telefonisch of optisch verbinden van die punten met de batterij. Zoo noodig het plaatsen van hulp richtpunten en voor mortierbatterijen het plaatsen van een baak in de H. R. L., waaraan 's nachts een lantaarn. Het nemen van maatregelen voor nachtelijk vuur.

Indisch Militair Tijdschrift | 1910 | | pagina 41