41.0 mee het begrip van de belangrijkheid van den aanslag schade doen. Heeft de man zich bij het enkele schot een voldoende juist snellen aanslag eigen gemaakt, dan zal trouwens snelvuur ivoor hem geen bijzondere moeilijkheden opleveren, 't Wordt niets dan eenige keeren aaneen hetzelfde toepassen. Bij onvoldoende geoefendheid in den juistsnellen aanslag is narichten het eenige overblijvende correctief bij snelvuur. Door afzetten en herhalen van den aanslag gaat te veel tijd heen. De duur der oefeningen moet zoo geregeld worden, dat het den leerling mogelijk is steeds al zijne energie er bij te ont wikkelen. Oefent men te lang achtereen, dan zal de wilskracht om het goed te doen, verslappen de juistheid der oefening wordt geschaad. Het groote gevaar van onjuist oefenen ontstaat en men zou in korten tijd de bekwaamheid, die in vrij langdurige oefening met moeite verkregen is, grondig bederven. Ook daar om vooral niet te snel overgaan tot de aaneenkoppeling van meerdere schoten. De laatste schoten van een langere serie zullen door vermoeidheid altijd minder nauwkeurig zijn dan de eerste. De man moet dus, door veel gymnastiek buiten den aanslag om, eerst de noodige „ausdauer" verkrijgen. Resumeerende moet dus het doel der opleiding zijn: den man te leeren binnen den kortst mogelijken tijd één juist ge richt schot af te geven, zulks te verkrijgen door 't gebruik van den automatischen aanslag. Snelvuuroefeningen mogen alleen worden gedaan als de man in den automatischen aanslag geheel geoefend is, en dienen feitelijk alleen voor controle of de man van zijn automatischen aanslag zeker is. De opleiding volgens het S V S 1908, zooals die in ons leger wordt toegepast, met het voorgaande vergelijkende, springt dadelijk in het oog, dat tusschen beide methoden een principieel verschil bestaat. Bij de schietoefeningen wordt van den beginne af aan van den man geëischt, dac hij de spreiding beperke. Niet tengevolge van de juistheid van den aanslag, doch het moet verkregen worden door lang narichten. Immers wordt den man voor 5 schoten toegestaan een tijdsruimte, gedurende de reeks der

Indisch Militair Tijdschrift | 1910 | | pagina 422