4)1 oefeningen van 35 en 36 afnemende van dertig tot twin tig seconden. Deze serie's worden aan een stuk geschoten zonder tusschentijdsche aanwijzing. Het zelf herstellen van een foutieven aanslag door afzetten en overdoen is hierbij niet mo gelijk, want de schutter verliest er te veel tijd mee. Blijf t hem dus over het narichten, waardoor men, zooals boven betoogd, geflatteerde uitkomsten krijgt. Bij de voorbereidende oefeningen wordt de man opgeleid tot een juistsnellen aanslag, waarvan de snelheid langzamerhand wordt opgevoerd, zöodat een leerling voldoende graad van ge oefendheid heeft verkregen, als hij 20 schijnschoten per minuut kan lossen. Deze eisch ontledende, vindt men dat er vrijveel automatisme voor noodig is om eraan te voldoen. Rekent men 3 vooi het in brengen van een houder, dan is beschikbaar per schot O 2\ seconden, in welke tijdsruimte 't volgende moet worden verricht. 1°. uit den aanslag terugbrengen van het geweer, 2°. grendel openen en sluiten, 3°. rechterhand terug biengen in de greep, 4°. een nieuwen aanslag doen, 5°. doordrukken en na richten tegelijk. Voor de verrichtingen genoemd sub 1 t/m 3 kan zeker 1 seconde gerekend worden. Blijft over voor den aanslag en het doordrukken met narichten ongeveer (hoogstens) li seconde. Neemt men daarbij in aanmerking, dat de man het laatste deel der minuut door vermoeidheid langzamer zal werken, dan wordt de tijd voor de eerste schoten beschikoaar nog iets korter. Deze graad van geoefendheid moet de man bereikt hebben op het tijdstip, dat hij voor de schijf wordt gebracht. Zoodra hij echter scherpe patronen in zijn geweer krijgt, wordt hem voor 5 schoten gegeven 30 seconden, per schot ruim 6 seconden. M. i. moet de man daarbij zich met verwondering afvragen, waarvoor toch die kolossale opvoering der geoefendheid diende. Nu hij 't moet toepassen, wat hij zich met veel moeite heeft eigen gemaakt (de automatische aanslag), kan hij het eigenlijk wel weer over boord gooien. 6 seconden tijd per schot maakt de toepassing van den juistsnellen aanslag overbodig. Op de Normaal schiet school werd bij onze aankomst de tijd opgenomen, die elk der officieren, waarvan niemand een juistsnellen aanslag bezat,

Indisch Militair Tijdschrift | 1910 | | pagina 423