414 de Ned. Weerbaarheidsvereeniging (zie Fabius Oorlogsschieten Mil. Gids 1904). Voor de geoefende militairen wordt het dan iets dergelijks als de dagelijksche vingeroefeningen voor den pianist, niets anders dan een middel om de geoefendheid in het beperken der spreiding te onderhouden en te controleeren. Het geeft tevens de ge legenheid de schutters op hunne bekwaamheid te ziften. De uit ons S.V. verbannen ringschijf dient in eere te worden hersteld op de plaats waar zij m.i. hoort, als doel voor het individueele schot. Gezamenlijke oefeningen houde men altijd in het terrein. Ten slotte de vraag of 't niet aanbeveling zou verdienen 74 van ons S.Y. eene plaats te gunnen in de Inleiding. Waarom is de officier belast met de opleiding der afstandenschatters vrij in de keuze zijner methode van opleiding, terwijl de C. C. aan handen en voeten gebonden is. Alleen zou in dat geval noodig zijn scherp omlijnd aan te geven wat men wil bereikt hebben. Als beginselverklaring zou dit zeer zeker op zijn plaats zijn. Ook voor hen, die de methode in praktijk moeten omzetten, is zoo iets zeer noodig. Het idee, dat vredesbewaarnheid voor de schijf, blijkende uit resultaten tengevolge van narichten behaald, een maatstaf zou zijn om de waarde van het vuur van den troep in het gevecht te bepalen, heeft nog steeds veel aanhangers, niettegenstaande reeds in zoovele oorlogen gebleken is, dat een dergelijke schiet- bekwaamheid in de bloedige werkelijkheid verdwijnt als sneeuw voor de zon, omdat ze het gevolg was van bekwaamheid in even- wichtcoördinatie. Overtuigend is gebleken dat deze bekwaam heid ons zelfs geen aanwijzing geeft om de in het gevecht te behalen resultaten eenigszins te schatten. Zijn we daarvan eenmaal overtuigd, dan ware het struisvogel politiek toch dien maatstaf te blijven gebruiken. De geflatteerde uitkomsten zouden den drang naar verbetering tegenhouden en in slaap wiegen en zoo zouden we onszelf zand in de oogen strooien tot we aan den lijve zouden voelen, dat we misgetast hadden. We moeten ons geheel losmaken van het denkbeeld in vredestijd mooie uitkomsten te krijgen, die in het gevecht ongeveer tot nul gereduceerd worden. Wij

Indisch Militair Tijdschrift | 1910 | | pagina 426