420 3aarboek Dan hel Depariemeni Dan bandbouir in Dedsrlandsch- Indië 1908. Burgerlijke Deearisenijkundige dienst. dezelfde overtreding door denzelfden persoon binnen het jaar kunnen de maxima dezer straffen worden verhoogd de geldboete tot ten hoogste zestig gulden; de gevangenisstraf tot ten langste zes dagen; de tenarbeidstelling tot ten langste achttien dagen. Artikel 4. Onverminderd de in het vorig artikel bedreigde straffen is zoowel de politie als de bevelvoerende officier bevoegd, de overtreders, zoonoodig met geweld, onmiddellijk van het terrein der oefeningen te verwijderen of te doen verwijderen en, in geval van verstoring der order van een marcheerenden troep, de overtreders te dwingen de stoornis te doen ophouden. De bevelvoerende officier kan daartoe de overtreders aan de politie overleveren of doen overleveren. Artikel 5. Deze verordening treedt in werking op den dag der afkondiging in de Javasche Courant. [Verordening van den Eesident van Batavia ddo. 26 Augustus 1890, Javasclie Courant ddo. 29 Augustus 1890 No 69.] lensiotte zij aangeteekend, dat het mij wenschelijk voorkomt, deze bepalingen t.g.t. op te nemen in het algemeen politie strafreglemenr. v. G. Sedert de burgerlijke veeartsenijkundige dienst onder het Departement van Landbouw ressorteert, is in uat jaarboek een hoofdstuk gewijd aan dezen belangrijken tak van dienst, Evenals de beide vorige jaren brengt dit hoofdstuk ook afzonderlijk uitgegeven en verspreid tal van in teressante gegevens. Ultimo 1908 waren aanwezig een inspecteur, 28 gouvernements-veeartsen, een directeur, Chef van het veeartsenijkund:g laboratorium en een leeraar van de school voor opleiding van Inlandsche veeartsen, dus een staf van 31 Europeesche veeartsen. Vat betreft de besmettelijke ziekten ook voor het leger van direct belang verdienen malleus (kwade droes) en surra in de eerste p'aats de aandacht. De eerste ziekte maakte op Java alleen 989 slachtoffers, terwijl in 1907 slechts 736 gevallen werden geconstateerd. Met grooter aantal moet echter niet worden toegeschreven aan een uitbreiding der ziekte, maar aan het feit,— overal waargenomen, o.a. gedurende 1908 in Engeland dat door verscherpt toezicht meer gevallen ter kennis van het Bestuur komen. Deze ziekte komt in alle residentiën voor. Het meest echter in Oost- Java en veelvuldig in de Vorstenlanden. Ingrijpende maatregelen zijn genomen om het eiland Lombok van deze ziekte te zuiveren. De aldaar geplaatste gouvernements veearts liet na een inspectie van alle paarden, resp. 729 en 331 dieren als verdacht van

Indisch Militair Tijdschrift | 1910 | | pagina 432