422 - Verbeterde Boekhouding. verbetering van het paardenras. In de 23 dekstations waren uit. 1908 65 hengsten, waardoor gedekt werden 2922 merries. Aan de rapporten omtrent de stoeterij te Padalarang is het volgende ontleend „Op uit. December 1908 waren aanwezig: „Sandelhoutdekhengsten 3 fokmerries 51 veulens 107 „Australische merries 9 veulens 11 „Van de 3 a 4 jarige hengst-veulens waren overgebleven 7 stuks. „Hiervan bleken er 4 van voldoende qualiteit om als dekhengsten inde „Preanger dienst te doen, terwijl drie stuks hiervoor als onvoldoende „moesten worden beschouwd. „Geen enkel hengstveulen werd door den beheerder der stoeterij van „voldoende qualiteit geacht om een der dekhengsten te kunnen vervangen, „hoewel deze laatste niet onberispelijk zijn. „Van de aanwezige merrie-veulens waren er 9 van 3J a 4* jarigen „leeftijd. Hiervan kwamen wat qualiteit betreft 5 in aanmerking om „als lokmerrie in de stoeterij te worden opgenomen. Twee dezer veulens „waren echter lijdende aan maanblindheid. „Van de 4 overige was er een lijdende aan maanblindheid, terwijl „een tweede niet wilde groeien (vermoedelijk osteomalacic). „Van de 51 sandelhoutmerries werden in 1908 geboren 36 veulens „tegen 28 in 1907, daarentegen stierven er 3 en werden afgekeurd 13 „stuks en wel wegens maanblindheid 5 en 8 wegens ongeneeslijke kreupel heid, bokbeenigheid en achterlijkheid. „Van de merries werden afgekeurd 3 stuks n. 1. een wegens maanblindheid „en twee wegens osteomalacic". Zeer bemoedigend voor de verwachten resultaten van de tamme stoeterij zijn deze cijfers niet. Is men de osteomalacie, die in vorige jaren de fokkerij aldaar ernstig heeft bedreigd althans voorloopigte boven, de maanblindheid was volgens deze cijfers een bijna even ernstig gevaar. Hierin is echter in den laatsten tijd een gelukkige wending gekomen. Door den invoer van twee Arabische hengsten is de eerste stap gedaan tot verbetering van het sandelhout paard in zijn geboorteland zelf. In verband met de uitbreiding van ons gezag op dat eiland en de liefde bij de bevolking naar goede paarden zijn van dezen maatregel, indien die stelselmatig wordt doorgevoerd, zeer zeker resultaten te verwachten. Verder bevat dit hoofdstuk uit het jaarboek mededeelingen van hoenderteelt, veetentoonstellingen en veeverkeer over zee. Belangstellenden worden daarvoor naar de oorspronkelijke publicatie verwezen. v. d. B. Volgens den ouden stijl van boekhouden krijgen credit en debet elk een afzonderlijke bladzijde, die wel tegenover elüaar staan, maar waar bij men toch, wil men het juiste bedrag in de kas aanwezig weten, 2

Indisch Militair Tijdschrift | 1910 | | pagina 434