Van Vreemde Legers. 3apan. De opuoeding DandenSapanschen sol do at lot den oorlog» De kapitein Duval van het Fransche leger, die twee jaren gedetacheerd is geweest bij het Japansche leger, waarvan hij de eene helft doorbracht te Tokio en de andere te Nagova in garnizoen lag, deelde aan deMatin" zijne indrukken mede. Hij zegt Voor alles bezit de Japansche officier een eigenschap, die alle andere overtreft, n. 1. plichtgevoel De officier is meer dan een militaire leeraar, hij geeft zich met hartstocht aan zijn beroep. Hem vervult het geloof', dat hij een taak te vervullen heeft. Wanneer de onbehouwen, onwetende boer in de kazerne komt, omgeeft hij hem met de zorgen, die een opvoeder voor zijn kinderen heeft. Voor hij het handwerk leert, maakt hij hem bekend met de beschavinghij toont hem hoe men een deur ooent, hoe men zich in een bed legt, hoe men zich aan een tafel zet. Later op het exercitieterrein toont de Japansche officier voor alle misgrepen en onhan digheden van den rekruut een geduld en een toegevendheid, die nauwe lijks te gelooven zijn. Hij bestraft den man die zich vergist niet, hij is steeds toegevelijk voor hetgeen men een lichamelijke tekortkoming zou kunnen noemen, maar onverbiddelijk voor wat hij een fout in zijn willen noemt. Hij is onverbiddelijk tegen de geringste overtredingen tegen den inwendigen dienst. En wat hij van de soldaten verlangt, dat ver vult hij zelf in nog hoogere mate. Ieder Japansche officier komt om 8 uur 's morgens in de kazerne en verlaat die des namiddags om 4 uur, tenzij de dienst hem er vroeger roept en later houdt. Gedurende den gansehen dag staat hij in onmiddelijk contact met de soldaten hij deelt hun leven, hun kamers en hun arbeid. In de manoeuvres zal men geen kolonel aantreffen, die ook maar een oogenblik het bivak verlaar, 's nachts als iedereen slaapt zit hij nog bij zijn stormlantaarn en schrijft zijn „bericht". In Hagova was de kapitein Duval bij een brigade ingedeeld, die zich in den oorlog bijzonder onderscheiden had en verschrikkelijke ver liezen leed. Een regiment had 53 officieren verloren, slechts een enkele was ongedeerd gebleven, ln een enkele slag verloor het regiment 700 man. Een Japansch officier gaf een pakkende schildering van den mo dernen strijd. „Op het moderne slagveld krijgt men een angstig gevoel, een gevoel van groote eenzaamheid. De dood overvalt iemand zonder dat men hem ziet. Een enkele keer in den ganschen oorlog hebben we de kauonnen van den vijand gezien dat was in den eersten slag. Van toen af doodden wij zonder te weten of en wie we troffen, en we vielen zonder te weten, van waar de kogels kwamen. Wee dengene, die zich op een oogenschijnlijk leege vlakte waagde, op hetzelfde oogenblik had een kogelregen hem weggemaaid. Alles wat in den tegenwoordigen oorlog

Indisch Militair Tijdschrift | 1910 | | pagina 437