- 434 5pes patriae in het leger. van den provinciale-adjudant te wenden. Dat had altijd meer succes (de schrijver moest dan natuurlijk beloond worden) dan wanneer men zich rechtstreeks met een verzoekschrift tot den provinciale-adjudant wendde. De vroegere schrijver te Amsterdam ook werd mij diens naam genoemd verdiende daarmee een aardigen duit. Ja werd er bijgezegd, hij was daarin zoo handig, dat hij eenzelfden man telkens met andore papieren liet doorgaan voor verschillende lotelingen en genees kundig deed onderzoeken om daardoor zijn oogmerken met hen te bereiken." De schrijver vraagt of misschien niet bij het vermelde euvel betreffende de werving voor het Indische leger aan soortgelijke praktijken moet worden gedacht. Als de Geneeskundige Dienst daaraan niet denkt, zoo meent hij, zoekt hij allicht in een verkeerde richting. Wij willen niet nalaten de aandacht der betrokken autoriteiten hier voor in te roepen, zegt de N. Ct. Het begrip, dat het intellectueele deel onzer jongelingschap, evenals op elk gebied, ook op militair gebied de voorgangers en aanvoerders moet leveren, begint gelukkigerwijze meer en meer veld te winnen en o.a. de Studenten-kaderbond is hiervan reeds een sympathieke uiting. Wij achten het in verband hiermede van de Nederlandsche regeering alleszins juist gezien, dat zij van haar zijde, voor de ontwikkelde jonge lieden gezocht heeft naar verschillende opleidingswijzen, welke zich aan het werkelijke leven aanpassen. En gaarne voldoen wij (Red N. Ct.) aan het tot ons gerichte verzoek om er nog eens de aandacht op te vestigen, dat het thans op twee wijzen mogelijk is den dienstplicht te vervullen en wel a. intermitteerend, dus in de vacanties, als kaderreservist. b. aaneensluitend, hetzij als kaderreservist, dan wel als adspirant-militie- officier. De oefeningstijd begint alsdan op 1 O ctober, zoodat slechts één studiejaar wordt onderbroken. Ten einde nu de opleiding van laatstgenoem de categorieën zoo deug delijk mogelijk te doen geschieden en te bereiken dat de jongelieden, op 1 October opgekomen, omstreeks 15 Juni d. a v. den vaandrigsrang kunnen bekleeden, heeft de Regeering met prijzenswaardigen spoed in het afgeloopen jaar een nieuwe instelling, de Militaire school Compagnie, gesticht, welke te Amersfoort is gevestigd. De jongelieden, die op hun verzoek hierbij worden geplaatst, treffen eenig meerder comfort aan, dan in den regel in het leger kan worden geboden. Zij worden voorts gezamenlijk en afgezonderd van de overige kazernebewoners gehuisvest, verrichten geen corveediensten en beschik ken over eigen localiteiten voor hun maaltijden en ontspanning. Het onderwijs bij deze instelling is geheel in handen van officieren en van den beginne op het verkrijgen van den vaandrigsrang gericht. Ten einde voorts tegemoet te komen aan het feit, dat verscheidene leerlingen slechts noode het ouderlijke huis verlaten, wordt hun als regel toegestaan de Zondagen en vacanties bij hun familie door te brengen-, op de overige dagen zal het weinig grootsteedsehe van Amersfoort ver moedelijk voor de ouders een geruststellende gedachte zijn en wordt dit voor de leerlingen door het natuurschoon der omstreken ruimschoots vergoed.

Indisch Militair Tijdschrift | 1910 | | pagina 446