Ooerzicfii dqïï eenige Tijdschriften. In de Februari-aflevering van de Indische Gids treffen wij van de hand van den bekenden schrijver H. C. Kerkkamp onder het hoofd „Jaua's verdediging en een volksleger in wording" een interessante studie aan omtrent de wijze waarop schrijver denkt te kunnen geraken tot de in voering eener „Javaansche militieOfschoon het artikel eene bespreking tot in bijzonderheden ten volle waard is en zich dus minder leent tot een hoogst globale beschouwing in een kort overzicht, kunnen wij met nalaten op de studie de aandacht te vestigen door een korte bespreking. Na betoogd te hebben, dat, wanneer een vreemde mogendheid zich meester maakt van Java, zij zich, zoo al niet dadelijk dan toch binnen enkele jaren, gedrongen zou zien ook de hand te leggen op een ot meer der overige Soenda-eilanden als noodzakelijk débouché voor Java 's over bevolking, terwijl omgekeerd een mogendheid, welke zich van de Buiten bezittingen had meester gemaakt, vroeg of laat het mogelijke zou doen om zich mede in het bezit te stellen van Java, het land waar de land bouwers voor de uitgestrekte braakliggende velden van het pas verwor ven bezit vandaan moeten komen, komt schrijver tot de conclusie dat, aangezien dus het verlies van het eene deel noodwendig met zich brengt een aanmerkelijke waardevermindering van het andere, de verovering van een dier deelen voor den vijand zoo gevaarlijk en kostbaar mogelijk gemaakt dient te worden. Om dit te kunnen bereiken, acht schrijver voor Java alleen noodig een goed geschoold, bewapend en aangevoerd veldleger van 15.000 tot 20.000 man, bovendien nog aan goed geoefende soldaten, onderofficieren en officieren een zoo groote reserve, dat daarvan veilig een gedeelte bestemd kon worden voor het voeren van den partijgangersoorlog, terwijl zonder voorbehoud gerekend moet kunnen worden op den steun van een ons welgezinde bevolking. Vooral in verband met den laatsten eisch, dient, zoolang onze koloniën in ons rustig bezit zijn, alles in het werk gesteld te worden om het nationaliteitsgevoel van het beste deel der volken van onzen archipel zoo krachtig mogelijk te ontwikkelen. Is dit verkregen, dan eerst kan men overgaan tot het oprichten van partij gangerskorpsen Dit alles kan verkregen worden door de oprichting van een Javaan sche militieen al zal dat geld kosten, men vergete niet zegt schrijver, dat op de wijze als door hem voor te stellen niet alleen het aantal Inlanders in 's lands dienst met eenige duizenden toeneemt en meer dan drie honderd nieuwe en goed bezoldigde betrekkingen voor hen beschikbaar komen, terwijl ieder jaar een 8000 Inlandsche jongelui een opleiding ontvangen, waarvan, ondanks den korten duur en het be perkte schoolonderricht een groote opvoedende kracht uitgaat.

Indisch Militair Tijdschrift | 1910 | | pagina 447