451 weer gaan schuiven, enz., om de richting te verbeteren Van daar, dat ik de voorkeur geef aan N. I. R. II, 252 en 252 a boven J. R. 91. Maar er is meer. De ondervinding heeft geleerd, welken heil- zamen invloed een kort en krachtig uitgesproken commando en de daarop volgende, werktuiglijk uitgevoerde beweging op den gemoedstoestand van een troep kunnen hebben. Het is heusch niet noodig beschrijvingen van buitenlandsche oorlogen op te slaan om daarvan sprekende voorbeelden te vindenonze eigen krijgsgeschiedenis levert ze meer dan genoeg. Nu bewere men niet, dat iets dergelijks op de slagvelden der toekomst ondenkbaar is, dat commando's onverstaanbaar zullen zijn, enz. In meer achterwaarts, buiten 's vijands gericht vuur opgestelde afdeelingen kunnen plotseling invallende toe valstreffers groote onrust veroorzaken. Heeft de betrokken afdeeling in vredestijd geleerd een zeker commando werktuiglijk te gehoorzamen, dan zal dat zelfde commando, thans op korte en krachtige wijze uitgesproken, voldoende zijn, om, niettegen staande de onrust in de gelederen, den troep tot kalmte te brengen en die beweging te laten uitvoeren, welke de omstan digheden eischen. Hiermede is in het kort toegelicht de groote waarde van eene stipte en nauwgezette uitvoering van zekere bewegingen, welke op het ge vechtsveld noodig kunnen zijn. Thans nog een enkel woord over de wijze van uitvoering, welke het reglement behoort te ge ven. Eenvoud is het kenmerk van het ware en behoort dus ook hier op den voorgrond te staan; zucht tot uiterlijk vertoon, thea trale bewegingen, die aan den „Zopf" uit het einde der achttiende eeuw herinneren, komen hierbij niet te pas. Dit neemt echter niet weg, dat sommige reglementaire bepalingen, die den mili tair een zekeren dwang opleggen, als oefening in zelfbeheer sching hoogst nuttig kunnen zijn. Hoe meer de man leert lichaam en geest te beheerschen, des te beter zal hij zich op het gevechtsveld houden. In dit opzicht acht ik van groot nut het onbeweeglijk stilstaan gedurende eenigen tijd en heb ik met groote instemming gezien, dat J. R., I, 23, in overeenstemming 1) Ook als eerbewijs. Hoewel in nauw verband met ondergeschiktheid ongehoorzaam heid staande, laat ik de eerbewijzen buiten beschouwing, om niet te wijdloopig te wordeü.

Indisch Militair Tijdschrift | 1910 | | pagina 465