'460 laten, men is niet zoover gegaan, dat samenwerking en ver band daardoor geschaad zouden worden. Alles, wat hierop van invloed kan zijn, geschiedt op commando of aanwijzing van pelotons- en groepscommandanten, ingevolge de dezen ver strekte bevelen en opdrachten; het is duidelijk, dat de enkele man niet kan beoordeelen, wat hij doen en laten moet om het verband met de nevenatdeelingen en de samenwerking van alle onderdeelen tot den hoogst mogelijken graad op te voeren daarentegen kan na eene zorgvuldige opleiding wel van hem worden verwacht, dat hij, geheel zelfstandig, het beste gebruik van zijn geweer weet te maken. De bewegingen van de tirailleurlinie hebben alzoo plaats op last en J. O. R., 231, verbood ten strengste gedurende het voorwaarts gaan halt te houden, zonder dat daartoe bevel ge geven was, al zijn 's vijands vuur nog zoo hevig en de verliezen nog zoo groot. Het is merkwaardig, dat deze bepaling, waar van de bedoeling duidelijk genoeg is, in het pas verschenen reglement in veel minder krasse bewoordingen is overgenomen. J. R., 139, laatste alinea, zegt eenvoudig, dat de tirailleurs halt houden op de plaats, waarheen zij door den groepscommandant geleid zijn. Ook op andere plaatsen is het J. R. slapper gesteld dan het J. O. R., b.v. bij de omschrijving van de verplichtingen van den groepscommandant, waar de uitdrukking „hij zorgt voorin de plaats van „hij is verantwoordelijk voor getreden is. x) De vroegere redactie lijkt mij beter; hoe stelliger en krachtiger de wil van den bevelgever is uitgedrukt, des te meer kans, dat hij correct uitgevoerd wordt. Het aantal gesloten vormen, dat het J. R. kent, is werkelijk niet overdreven groot; zooals hieronder blijken zal, heeft men alleen behouden, wat in de practijk noodig zijn kan. Behalve de later te noemen vormen, kent elke afdeeling de orde van bataille en de colonne met vieren (tweeën). De colonne met vieren wordt gevormd, doordat na het rechts (links) om maken de even (oneven) nummers zich plaatsen rechts (links) van de oneven (even) nummers. 1) Verg J. R., I, 117 met J. 0. R. 228.

Indisch Militair Tijdschrift | 1910 | | pagina 474