461 Vormen cler compagnie. 1. Frontcolonne met pelotons op 8 pas afstand; de pelotons op 1 of 2 gelederen. 2. Flankcolonne met pelotons. De Nederlandsch-Indische compagnie kent dezelfde opstellingen; daar zij echter in vieren en de Japansche compagnie in drieën inge deeld is, kan men bij ons front-en flankcolonne zoowel met sectiën als met pelotons formeeren, waardoor het aantal evolutiën bij ons grooter is. De indeeling in drieën heeft nog het voordeel, dat de evolutiën veel eenvoudiger zijn dan bij eene indeeling in vieren. Het samentrekken in colonne en het ontwikkelen in bataille kunnen nu, desgewenscht, steeds op het middelste peloton worden uit gevoerd. Evenals bij ons worden in Japan de pelotons in beginsel langs den kortsten weg naar hunne nieuwe plaatsen geleid. In plaats van de zwenking past men in Japan bij het uit voeren van directieveranderingen den veel eenvoudiger opmarsch toe, welke, stilstaande, in versneld tempo, in den marsch immer in den looppas geschiedt. Tot het veranderen van de afstanden in de frontcolonne en van de tusschenruimten in de flankcolonne geeft het J. R., in tegenstelling met het N. I. R., geen commando. Het geschiedt op aanwijzing van den compagniescommandant. Over echelon- neering van de pelotons in de flankcolonne spreekt het J. R., merkwaardigerwijze, niet, wel het N. I. R, Toch zal deze vorm op het gevechtsveld veel toepassing vinden 2). Over het gebruik van de gegeven vormen behoeft hier verder niet uitgeweid te wordenalleen zou ik er op willen wijzen, dat de veelgesmade frontcolonne, met ruime afstanden en geëchelon- neerd, op het gevechtsveld in dezelfde gevallen als de flankcolon ne toegepast kan worden, maar dan voor bewegingen ongeveer loodrecht op de richting van 's vijands vuur. Maar bovendien zal zij dikwijls bij nachtelijke aanvallen toepassing vinden 3). 1) N. I.E. It., 238, Opm. 2) N.I.K.II, 339. 8) Zie voor het gebruik van frontcolonnes in den Russisch-Japanschen oorlog: Wjjnaendts en de Ridder, Studiën betreffende den Veldoorlog tusschtn Rusland en Japan» blz 231 e. v.

Indisch Militair Tijdschrift | 1910 | | pagina 475