De militaire toepassingen uan uliegers, Tot ongeveer een twintig jaren geleden beschouwde men den vlieger alleen als kinderspeelgoed. Toen begonnen zich bijna in alle landen stemmen van onderzoekers te verheffen, die op verschillend gebied met den vlieger prachtige resultaten hadden verkregen. Sinds dien wordt de vlieger dan ook gebruikt voor de meteorologische onderzoekingen der hoogere luchtlagen, voor de luchtphotographie, telegraphie zonder draad, voor militaire doeleinden, enz. Hij dient als signaal, als toestel, waarin verschillende instru menten opgehangen kunnen worden. Zijn toepassingen breiden zich nog steeds uit. De vorm van den vlieger heeft vele veranderingen ondergaan. Al spoedig verliet men den gewonen vorm, waarin men hem als kinderspeelgoed kent. Zoodoende zijn verschillende typen ontstaan, die men dan noemt naar den uitvinder. Het meest bekend is wel de vlieger van Hargrave. De Australische In genieur M. L. Hargrave kwam het eerst op de gedachte den vlieger uit verschillende vakken te doen bestaan, die achter elkaar geplaatst zijn (kastjesvlieger). Hoe de vlieger er uitziet moge blijken uit fig. 1 (zie plaat achter in deze afl.). In het marineblad 5e aflevering Jaargang 1908-9 vindt men eene nauwkeurige beschrijving van dezen vlieger. Het is voldoende hier te vermelden, dat de draagvlakken in den regel 4, 6 of 7 M2 groot zijn, dat de vlieger een gewicht heeft van 2,2 tot 4 K.G-. en de kosten ongeveer f 40 bedragen. Het is duidelijk, dat met een zoo goedkoop en gemakkelijk te construeeren toestel, waarmee bij eene gewone windsterkte een vrij groot gewicht snel hoog de lucht ingevoerd kan worden, ook in militair opzicht veel nut kan afwerpen. Men kan na melijk rekenen, dat een vlieger van één M2 draagvlak, wegende één K.G., bij een wind van 8 Meter per seconde in evenwicht

Indisch Militair Tijdschrift | 1910 | | pagina 478