465 staat bij een invalshoek van 21° en alsdan 2,4 K.6. dragen kan. Aan de hand van het belangrijke werk: „Les Cerfs-volants et leur applications militaires, par Theophile Bois" wil ik hieron der in het kort aangeven, welke zoo al de militaire toepassingen van den vlieger zijn kunnen. In hoofdzaak zullen deze dezelfde zijn als die van kabel ballons, evenwel uitgebreider en vaak ook beter. Ik wil het militair gebruik der vliegers (van een oordeelkundig samenstel van meerdere vliegers) verdeelen in: le. opstijgingen van één of meerdere personen ten einde een terreinstrook in oogenschouw te kunnen nemen; 2e. den signaaldienst 3e. den telegraafdienst 4e. het verkrijgen van photographische opnamen van eene ge- wenschte terreinstrook. acl le. Verschillende onderzoekers hebben reeds aangetoond, dat opstijging mogelijk is. Was eenige jaren geleden het om hooggaan met een vlieger nog als waaghalzerij te beschouwen, de proeven kortelings in Engeland en Rusland hieromtrent ge nomen, zoowel te land als op zee, hebben bewezen, dat de op stijgingen veel minder gevaarlijk zijn dan men vermoedt. De eerste proeven werden in 1886 genomen door Maillot, die daar voor een vlieger contrueerde van 72 M2 oppervlak, wegende 75 K.G. Dit reuzentoestel kon bij een wind van 7 M. per seconde een gewicht van 68 K.G. heffen. In 1894 liet de Kapitein Ba- den-Powell, gezeten in een mandje, zich reeds 12 M. verheffen door een hexagonalen vlieger van 42 M2 oppervlak. Door een samenstel van touwen, waarmede het mandje aan den vlieger bevestigd was, had hij het in de macht de helling van den vlieger en daardoor de sGijgkracht te veranderen. Men stapte echter spoedig af van die reuzenmonsters en zocht (en vond) zijn heil in eene samenkoppeling van meerdere kleinere vliegers. De oplating, alsmede de verdere bewegingen werden daardoor veel gemakkelijker; de veiligheid voor den waarnemer werd grooter, daar deze niet meer aan de willekeur van één vlieger was overgelaten. Baden-Powell kon zich met 3 tot 8 gekop pelde vliegers van 9,30 M2 oppervlak reeds meermalen 90 Meter verheffen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1910 | | pagina 479