35 in zijn schietvaardigheid krijgen en vond in zijn overtuiging, dat juist richten noodzakelijk was om gunstig effect te verkrijgen, een sterken steun om zijn zenuwen de baas en kalm te blijven 1). „Thans echter mist hij dien steun ten eenenmale en de factor „vertrouwen moet dus door krijgstucht vervangen worden". L. gelooft dan ook niet, „dat het vertrouwen in de schietvaar- „digheid bij den troep door de tegenwoordige methode verhoogd „wordt, integendeel!" En waarom? Omdat het streven is: „opvoeren der vuur- „snelheid". „Uit de krijgsgeschiedenis weten we reeds, dat 't „aantal treffers, dat verkregen wordt, zeer gering is". Toch „wil men èen groot aantal krijgen, want 't doel van 't gevecht „is immers: vernietiging van de tegenpartij, en hoe die te ver krijgen zonder treffers". „Nu ziet men geen kans den man betere resultaten te doen „verkrijgen en redeneert: als we hem dan maar meer schoten „kunnen laten doen, zelfs al daalt dan het procent treffers, dan „gaat toch 't totaal in den zelfden tijd stijgen". „Maar is het opvoeren van de vuursnelheid niet een werken „in de richting van de fout, waar uit de oorlogservaring geble- „ken is, dat de man, onder de invloeden van het gevecht, de „eigenschap toont, van zoo snel mogelijk te vuren"? Ja! „de vuursnelheid zal er enorm door verhoogd worden „En toch wordt het toegejuicht; althans men verheft er zijn „stem niet tegen". Welnu, dan zal L. het doen, hij acht de nieuwe schietmethode, door het principe, dat er aan ten grondslag ligt, een groot gevaar. Wat het werken in de richting van de fout betreft, d. w. z. het zoo nuttig mogelijk gebruik maken van de fout, mag, naar L. 's meening, dan alleen maar geschieden, „als alle middelen „om de fout uit te roeien, uitgeput zijn". „Waardoor ontstaat het te snel, het niet gericht vuren „door gebrek aan zelfbeheersching". Dan vraag ik, zegt L., nu ik eenmaal de oorzaak ken, is er dan geen remedie tegen? Ja zeker! 1) Ja, dat hebben we gezien. De krijgsgeschiedenis leert wel anders en juist o/j grond van die lessen, wil men het kwaad, dat voortvloeit uit het „niet meer baas zijn over zijne zenuwen'" compensetren door automatisme van den juist-snellen aanslag.

Indisch Militair Tijdschrift | 1910 | | pagina 47