466 De Amerikaansche luitenant Wise vond na veelvuldige proef nemingen, dat het systeem, dat de meeste stabiliteit gaf, bestond uit eene samenkoppeling van twee vliegertandems, zooals fig. 2 aangeeft. In 1897 gelukte het den luitenant Wise bij een wind van 17 mijlen per uur met zijn vliegersysteem tot 15 Meter hoogte te stijgen. De mogelijkheid van opstijging was dus bewezen. Algemeen was men het er over eens, dat eene samenkoppeling van meerdere kleinere vliegers betere resultaten geeft dan een enkele reuzen- vlieger. Ofschoon de omstandigheden n.l. door het scheppen van een kunstmatigen wind, op zee gunstiger zijn dan op land, gebruikt men op het oogenblik alleen in de Russische vloot de vliegers voor verkenningen door opstijging. Men gebruikt hier een samenstel van meestal 8 vliegers, type Hargrave, vereenigd zooals fig. 8 doet zien. Een wind van 12 M. per seconde is voldoende om een waar nemer, gezeten in eene mand, totaal gewicht 320 K.G., meer dan 100 M. te verheffen. Door de snelheid van het vaartuig te wijzigen, kan men altijd over de noodige windsnelheid beschikken. De vliegers, die de luchtvaartcompagnieën van het Engelsche leger gebruiken, als de tijd of het weer het gebruik van kabelbal lons niet toelaat, hebben gedurende de laatste manoeuvres in de Theemsvlakte prachtige uitkomsten opgeleverd. De Luitenant- Kolonel der Genie Capel steeg 400 M. op en kon de vijandelijke stellingen over mijlen ver goed waarnemen. De vliegers werden voortgesleept met een snelheid van 7 K.M. per uur en de waarne mer kon steeds telephonisch van zijn bevindingen melding maken. De opstijgingen hebben alzoo reeds practische resultaten op geleverd. Niet lang zal het meer duren of men zal door verbetering en toepassing van verschillende hulpmiddelen het zoo ver gebracht hebben, dat waarnemers zich zonder eenige reden tot ongerust heid met vliegers in de lucht zullen kunnen verheffen. acl. 2. Zeer dikwijls zal het voorkomen, zoowel in tijd van vre de als in tijd van oorlog, dat het noodig is, dat zekere bevelen of inlichtingen zoo spoedig mogelijk aan het geheel worden me-

Indisch Militair Tijdschrift | 1910 | | pagina 480