467 degedeeld. Dit moet dan gebeuren van af eene groote hoogte, opdat de verst verwijderde afdeelingen het ook nog opmerken. Door van te voren bepaalde signalen aan een vlieger te bevestigen kan men hieraan voldoen. Gedurende het gevecht zal het dus mogelijk zijn, dat de algemeene commandant met een vliegerteeken het sein geeft voor een algemeenen aanval, terugtocht, enz. Ieder officier weet, hoe moeilijk het is deze bevelen met ordonnansen iedere afdeeling te doen toekomen, vooral als er eenige verwarring heerscht. Bij manoeuvres zou het zien van een vlieger in de lucht bijv. het teeken kunnen zijn voor het eindigen der ma noeuvre gevaar, dat er afdeelingen zijn, die het signaal niet hooren blazen en daardoor zeer laat in hun bivak komen, bestaat dan niet. Men kan de toepassing verder doorvoeren, door aan den vlieger verschillende vlaggen (des nachts verschillend gekleurde lantaarns) te bevestigen en daarmede een seindienst in het leven roepen. Zoowel in de Vereenigde Staten als in Frankrijk zijn hier mede reeds zeer goede resultaten verkregen. Des nachts kan men zeer geschikt optisch seinen door aan den vlieger een electrische lamp te hangen; korte en lange ver lichtingen kunnen als Morseschrift dienen. Vooral in de moeilijke terreinen van Indië zou de signaal- dienst veel presteeren kunnen. ad 3. Den lezer zal het wel duidelijk zijn, dat de vliegers ook voor den telegraafdienst nuttig kunnen zijn. Gemakke lijk en vlug toch kan men twee plaatsen telegraphisch of te- lephonisch verbinden, door van den vlieger twee draden te laten uitgaan, elk naar een station. Noodig is alleen, dat de tweede draad zoo opgerold aan den vlieger hangt, dat deze op een gewild oogenblik (boven het tweede station) naar beneden kan vallen. Men is er reeds in geslaagd op deze manier twee plaatsen, tusschen de 2—3 K. M. van elkaar verwijderd, telephonisch te verbinden. De vlieger dient dus als een zeer hooge telegraafpaal. De commandant Tupper kwam het eerst op de gedachte de schepen van eene vloot op deze manier telephonisch te ver binden, ten einde eene vlugge en nauwkeurige uitvoering van bevelen te verzekeren. In 1897 is dit ook bewerkstelligd te

Indisch Militair Tijdschrift | 1910 | | pagina 481