468 Portsmouth tusschen de schepen Daring en Dauntless; de tele- phonische communicatie moet prachtig geweest zijn. Als gevolg hiervan zijn tegenwoordig de Amerikaansche oorlogsschepen van telephonische vliegers voorzien. Vooral voor de draadlooze telegraphie, waarbij men een op- vangdraad hoog in de lucht moet hebben, belooft de vlieger eene goede toekomst. Met de ballons vormen de vliegers de eenige beweegbare installaties voor draadlooze telegraphie. Sinds de ontdekking van deze telegraphie zijn de vliegers dan ook voor dit doel gebruikt. Wat eene prachtige gelegenheid niet voor ingesloten vestingen om in verbinding te blijven met de buitenwereld. Stel u eene draadlooze telegraphie-inrichting voor bij het Hoofdkwartier, die dit steeds volgt, waar dus op elk oogenblik berichten kunnen inkomen van verkennende af- deelingen. En dat alles met behulp van een eenvoudigen, goedkoopen vlie ger, dien men overal construeeren kan. ad 4. Aan den Franschman M. A. Batus komt de eer toe van het eerst met een photographietoestel, verbonden aan een vlieger, op eenige honderden Meters hoogte goedgeslaagde opna men verkregen te hebben. Het photographietoestel moet eenige kenmerkende eigen schappen bezitten. Alle onderdeelen moeten zoo licht mogelijk zijn. De tijd voor poseering moet zeer kort zijn, de platen zeer gevoelig, omdat in verband met de beweeglijkheid van den vlieger in een zeer klein tijdstip eene duidelijke opname genomen moet kunnen worden. Verder moet het toestel naar een gewenscht punt kunnen gericht worden; het moet dus draaibaar zijn om twee assen, gelegen in een verticaal vlak gaande door de windrichting, ten einde èn de orienteering èn de helling van de optische as van het voorwerpglas te verzekeren. Verschillende vernuftige toestellen zijn reeds uitgedacht; de bezwaren van de bevestiging aan den vlieger opgeheven; de overige photographische moeilijkheden glansrijk overwonnen, zoodat de vlieger erkend mag worden als drager van een lucht- photographie-toestel, waarmede goede resultaten verkregen kun nen worden. Dit is te danken aan de uitvinders Batut, Wenz, Lecornu, Eddy, e. a.

Indisch Militair Tijdschrift | 1910 | | pagina 482