469 (Eene nauwkeurige beschrijving is te vinden in „Les Cerfs- volants", par Th. Bois). Een ieder ziet het nut hiervan in, vooral in onze Indische terreinen, die vaak zoo moeilijk te overzien zijn en waar men door het moeilijke transport vaak niet over kabelballons beschik ken kan. Het lijkt haast idealistisch, om, voor men tot den aanval overgaat, eerst een kiekje te nemen van de vijandelijke- stellingen met zijne bezettingen. Behalve voor vier bovengenoemde doeleinden, kan de vlieger uitstekend benut worden als doelschijf voor de artillerie. In de toekomst zal de artillerie moeten vuren op doelen in de lucht (ballons, vliegmachines, luchtschepen enz). Het is dus zaak, dat zij zich in deze richting oefent. Zoo zeer ziet men het nut hiervan in, dat de kosten niet ontzien worden om op kost bare kabelballons te laten vuren. Welnu, waarom niet ge vuurd op schijven van een gewenschten vorm en kleur (voor stellende b.v. een kabelballon), die men hangende aan eenige vliegers de lucht in doet gaan. In het buitenland zijn ook in dit opzicht reeds goede resultaten verkregen. Zeer zeker is het de moeite waard eens de verschillende militaire toepassingen van den vlieger te overdenken. Vermoedelijk breidt zich het militair gebruik nog wel uit. De vlieger (een vliegersysteem) heeft ook zoovele voordeelen boven een kabelballon, n.l: le. veel goedkooper; overal te construeerenniet gebon den aan de aanwezigheid van gasgemakkelijk vervoerbaar (door de lange latten er uit te halen, kan men de vliegers opvouwen; minstens twintig stuks kunnen dan in één sado geborgen worden een vlieger weegt hoogstens 4 K.6.) 2e. de vlieger reikt veel dichter bij den vijand, levert dus beter inzicht voor den waarnemer, geeft betere photographische opnamen van het vijandelijke terrein. 3e. eischt weinig voorbereiding, is dus veel vlugger de lucht in dan een kabelballon. 4e. bij veel wind stabieler hoe meer wind hoe beter. 5e. de trefkans op vliegers is gering, de inwerking van vuur er op eveneens onbeteekenend. De vliegers hebben groote tusschenruimtenhet heeft geen in-

Indisch Militair Tijdschrift | 1910 | | pagina 483