474 fanterie, toch het de beslissing" brengende hoofdwapennopen de rollen om te keeren en zich in hoofdzaak te bepalen tot „dekken" der artillerie! De eisch betrekkelijk het gewicht der draaglasten en hier door omtrent de beweegbaarheid in en het aanpassen aan In dische terreinen en aan het gehalte der draagdieren zal dan ook onherroepelijk gehandhaafd moeten blijven. Waar nu naast deze beweegbaarheid de grootst mogelijke als het kan die der veld-artillerie op zijde strevende uitwer king verlangd wordt, werd de eisch betrekkelijk het aantal draaglasten verruimd en wordt eene vermeerdering daarvan aanvaard, indien hierdoor de mogelijkheid wordt geschapen te geraken tot een ballistisch zeer hoog staand bergkanon met een kaliber van 7.5 c. M., een projectiel van 6.5 E.G. en een aan- vangssnelheid van 400 M. Instede van 4 draagdieren met daar boven, voor het vervoer van schilden, enz., een inheemsch draagpaard, dus feitlijk 4V2 draagdier, zijn in dat geval hoogstens zes draagdieren toegestaan. Zooals wij reeds schreven x) werd door Skoda in 1907 een proefkanon geconstrueerd volgens ons systeem: „verhooging van het vermogen van het kanon door vermeerdering van het gewicht der terugloopende massa." Het patent Skoda vestigde de aandacht van andere geschut- fabrikanten op deze aangelegenheid en werd, toen ook de moge lijkheid der constructie gebleken was, bij latere constructies na tuurlijk verder gegaan en instede van een ondeelbaar kanon met toevoeging eener ballast ter gewichtsvermeerdering van de terugloopende massa, een deelbaar kanon genomen, waarvan het voorste deel de ligplaats van de patroon en de trekken be vatte, het achterste deel het voorste omvatte en de ligplaats voor het sluitstuk vormde. "Vóór dien was echter aan dit denkbeeld zoo weinig aandacht geschonken, dat bij het in verschillende landen nieuw ingevoerde en ook bij het in Indië beproefde berggeschut met kanonterug loop, het kanon niet alleen ondeelbaar bleef, hoewel fabrikanten toch over patenten van deelbaar geschut beschikten, doch zelfs tot 1) Het Skodft'sche proefkanon-systeem Gooszen. I. M. T. 1909, 1, blz. 579.

Indisch Militair Tijdschrift | 1910 | | pagina 488