475 na 1904, toen Skoda op ons project inging, door geen fabrikant er ernstig naar gestreefd geworden was, door vermeerderen van het gewicht der terugloopende massa de mondingsenergie en daarmede het ballistisch vermogen van het berggeschut te verhoogen. Het Skoda'sche proef-kanon met pantser-ballast werd door ons reeds beschreven. De volgende constructies van deelbare kanon nen met verhoogd vermogen waren die van Krupp en Schneider. Door Krupp werden bij zijn deelbaar kanon de denkbeelden van den sedert 1891 op het gebied van verdeelbaar geschut zeer bekenden Griekschen kolonel Lycoudis toegepast. De kolonel Lycoudis streeft er naar het verdeelbaar bergkanon te doen beantwoorden aan de volgende desiderata: 1. Le tracé doit être tel que ce canon démontable soit de la même force que le canon de campagne de même calibre. 2. Le canon doit se composer de pièces, assemblées entre elles, séparables a volonté et transportable a dos de mulet, réparties en tkois charges, le poids de chacune d'élles ne dé- passant pas 100 a 105 K. G. 3. Les lignes de séparation des diverses pièces, qui forment le canon, ne doivent pas entamer la partie rayée de l'ame, qui (y compris la chambre du projectile) sera formée d'un seul morceau. Bij dit sijsteem worden dus de krachten, die bij het schot op het kanon werken loodrecht op de as der ziel, en die in de richting der zielas werkende, gescheiden, vangt de kern de eersten, de mantel de tweeden op. Naar het project van den Griekschen kolonel Danglis werd door Schneider een verdeelbaar bergkanon geconstrueerd, waar bij het kanon in tivee lasten verdeeld werd. Met het oog op het volgende is eene korte omschrijving van dit kanon gewenscht 2). De vuurmond bestaat uit tioee deelen. Een kern (mantel constructie), vormend het getrokken gedeelte en de ligplaats voor de patroon. Om deze kern vat met de noodige speelruimte een I. M. T. 1909, I, blz. 579 e. v. 2) Zie Revue d'artillerie, Aviil 1909. I. St. T. 1910. 31

Indisch Militair Tijdschrift | 1910 | | pagina 489