36 „Geef den man een machtig helper om zijn zelfbeheersching „te behouden, door het aanbrengen b. v. van een eenvoudig „mechanisme, dat het doordrukken van den trekker belet, als „het geweer niet in den schouder geplaatst is" D Alle schoten „in 't wilde afgegeven vervallen en zou dat een nadeel zijn? „Het aantal schoten zal hierdoor verminderen maar 't per centage treffers? Hier dus juist 't tegenovergestelde van de „nieuwe methode, een werken tegen de font in". In zijn „Slotwoord" zegt L dat met het oog op den korten oefentijd voor het Ned. Leger een eenvoudige schietopleiding een eisch blijft en „nu zal toch niemand willen beweren, dat „die opleiding, bij het aanvaarden van den juist-snellen aanslag, „eenvoudig is. Den man goed richten te leeren za.l zeker min- „der tijd kosten, dan hem een juist-snellen aanslag te doen ver- „krijgen. Verder eischt de verkregen vaardigheid in denjuist- „snellen aanslag een voortdurend onderhouden daarvan, wat „een vernietigend vonnis is tot het invoeren er van in ons „militieleger 2). „Het richten loslaten, of daaraan iets van zijn beteekenis ontne- „men, dat nooit." „Integendeel daarin het zwaartepunt gelegd". Het principe van den juist-snellen aanslag kan L. dan ook niet met vertrouwen aanvaarden en zou daarvoor het principe der juiste richting in de plaats willen stellen. „Of we dan weer tot de vorige methode terug zouden moeten keeren"? „Zeer zeker niet," hoewel L. voor zijn persoon, daarin meer de gewenschte richting terug vindt, dan in de tegenwoordige. In de Inleiding van zijn tweede brochure vraagt L. of de strijdvraag: het principe der juiste richting, dan wel dat van den juist-snellen aanslag, reeds door velen ten gunste van het eerste is beslist. Waarom wordt anders van verschillende zijden naar de methode gevraagd, die L. gevolgd zou willen zien en die op 't principe der juiste richting moet berusten? Met genoegen althans constateerde L. dat velen zijn ziens wijze deelen. 1) Is nu door dit mechanisme het opvoeren van de „vuursnelheid" onmogelijk geworden? Yide de critiek in Mavors no. 3 van 19f>9.

Indisch Militair Tijdschrift | 1910 | | pagina 48